Jak si islamističtí teroristé zdůvodňují, že smějí zabíjet civilisty a děti | Reflex.cz
nahoru

Jak si islamističtí teroristé zdůvodňují, že smějí zabíjet civilisty a děti

Jan Jandourek31. května 2017 • 12:05
Týden po útoku si obyvatelé Manchesteru připomněli oběti útoku minutou ticha.
Týden po útoku si obyvatelé Manchesteru připomněli oběti útoku minutou ticha.
• foto: 
Reuters

Islámský stát převzal zodpovědnost za masakr v Manchesteru a označil oběti za „křižáky“, „polyteisty“ a „uctívače kříže“. Není to poprvé, kdy se islámští teroristé zaměřili na děti. A není to náhoda, ale úmysl.

Každý je nepřítel, pokud nepatří k nám, usoudili islamističtí teroristé. Je tomu tak ostatně už mnoho let. Čečenská džihádistická skupina, která se nazývala Rijád us-sálihín („Zahrady spravedlivých“), držela v Beslanu v Rusku v září roku 2004 více než 1100 rukojmí včetně 777 dětí. Zavražděno bylo 330 lidí, v tom 186 dětí. Střelci z pákistánského Tálibánu také v roce 2014 zaútočili na školu a zabili 148 lidí.

Jak připomíná na webu newstatesman.com autor Shiraz Maher, pro teroristické vůdce to nejsou nějaké úlety. Současná džihádistická hnutí vytvořila rozsáhlý „intelektuální ekosystém“, který racionalizuje a řídí jejich činy. To, co chtějí, je vytvořit asymetrii strachu tím, že použijí nerozlišující barbarství k zastrašení a podmanění oponentů.

Islámský stát převzal zodpovědnost za masakr v Manchesteru a označil oběti za „křižáky“, „polyteisty“ a „uctívače kříže“. Není to poprvé, kdy se islámští teroristé zaměřili na děti.

Teroristický útok v Manchesteru, nebo propuštěný grázl Kajínek?
Jiří X. Doležal 24. května 2017 • 15:18

Teroristický útok v Manchesteru, nebo propuštěný grázl Kajínek?

Islámský stát představuje své činy jako akty pomsty a odvolává se na islámský princip kisás, je srovnatelný s doktrínou „oko za oko“. V tom ale provedli značnou inovaci, protože kisás byl vždy určen jako nástroj soukromé odplaty pro jednotlivce nebo jeho rodinu, když se hledala spravedlnost ve věcech týkajících se tělesné újmy. Obvykle se to týkalo případů vraždy a zabití nebo činů zahrnujících fyzické mrzačení (například ztrátu končetin).

Současné salafistické hnutí zavedlo dvě novinky. Kisás má podle něj politický rozměr a odplata se může týkat i mezinárodních záležitostí, a to údajně kvůli tomu, že civilisté jsou zodpovědní za zločiny své vlády.

Kisás se obvykle používal jen v případech, kdy byl útočník znám. IS ale považuje každého občana-cizince z nepřátelského státu za odpovědného za činnost jeho vlády. Když tedy IS vydal své prohlášení, jež se týkalo jeho odpovědnosti za manchesterský útok, uvedl, že zasáhl „shromáždění křižáků… jako reakci na jejich provinění proti islámským zemím“. Právě takové pomýlené konstrukce umožňují islamistům odpálit bombu na popovém koncertu a zabíjet tam děti a rodiče. Z jejich pohledu jsou to všechno křižáci.

Sebevražedný útok v Manchesteru. Výbuch na koncertě zabil nejméně 22 lidí a 59 jich zranil

Je jasné, že pak mohou být terčem všichni lidé. Mohou jimi být samozřejmě i samotní muslimové, pokud na Západě žijí. Nejen na Západě, ale všude, když se nepřidají na stranu teroristického hnutí. Naprostá většina obětí islamistického řádění jsou ostatně právě muslimové. Na to zapomínají lidé, kteří mají podobnou plošnou mentalitu, a dokonce používají i stejné symboly, všelijaké obrázky křižáků a půlměsíců, jen je nepřítelem ten druhý. Takové nerozlišování ovšem povede jen k tomu, že se terorismus omezit nepovede, protože se budou teroristé hledat tam, kde nejsou. Trochu ve stylu Donalda Trumpa, který chtěl zakázat přístup do USA lidem ze zemí, jež proti USA na jejich území nikdy žádný teroristický čin neprovedly, a z nějakého důvodu vynechal Saúdskou Arábii.

Teroristé jsou ohledně techniky a organizace dost neschopní amatéři. Fakta mluví jasně
Svobodu střelci z Chomutova!
Jiří X. Doležal 28. května 2017 • 21:00

Svobodu střelci z Chomutova!Klíčová slova: islám, terorismus, Islámský stát


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější