nahoru

Babiš to dal bez Andreje

Jiří X. Doležal 29. března 2017 • 10:00
Babiš to dal bez Andreje
foto: Foto Blesk - Martin Sekanina

Ministr financí Andrej Babiš jde, jak je ostatně jeho zvykem, s lidem. Sotva se rozjela EET, už se začalo v obchodech říkat „Bez Andreje“ jako magické heslo vymezující se proti EET. A sotva se takový zvyk uchytil mezi českým lidem, začal bez Andreje platit i sám Andrej Babiš. 

Spiklenectví mezi k vládě neloajálními občany bylo nedílnou součástí života za bolševismu. Svět byl rozdělen na my versus oni, a když se sešli dva z množiny „my“, tak byla jistota, že spolu nějak vykoumají, jak „ony“ ožulit. Andreji Babišovi se zavedením systému EET podařilo národ rozdělit velmi podobným způsobem. Opět jsme to my - kteří považujeme EET za buzeraci a blbost, která má jen zakrýt mnohem větší krádeže a korupci mocných, než se na takové lumpárny zmůžou všichni živnostníci dohromady. A opět jsou to oni, koho je potřeba ve spolupráci s dalšími neloajálními občany ožulit. Teda Sobotka říká ojebat, ale my jsme slušný server, tak píšu ožulit.

Stál jsem ve frontě u drobného živnostníka, přede mnou platící muž zahlaholil „Bez Andreje!“ a pokladní nechápavě zírala. Vtom se zezadu vynořil majitel obchodu a zasáhl: „Pán tím chce říct, že spěchá a že nebude čekat na účtenku s EET kódem. Že si ji máme vytisknout později.“ Chlap přede mnou pokýval hlavou: „Líp bych to neřekl!“ Když přišla řada na mě, tak jsem taky spěchal a najednou jsem si připadal jak někdy v roce 1988. Zase jsme nějací my a nějací jiní oni - přesně tak, jak to v demokracii nemá být. Společnost nerozděluje Zeman svými kydy, ale Babiš svými činy.

A jak to tak v životě bývá, osud panu ministrovi nastavil zrcadlo až zenové. Jen škoda, že můžeme předem vědět, že se z něj nepoučí. Na České zemědělské univerzitě (ČZU) vystoupil na přednášce tohle pondělí právě pan ministr Babiš. A karma ho dohnala, jako dožene každého - i ty, kteří se nehlásí k buddhismu. V moměntě, kdy přednáška skončila a pan ministr se chtěl lidově naobědvat se studenty v menze, spadl jim systém EET. Obědy vydávat nepřestávali, ale kuchařky musely zapisovat jméno a spotřebu jednotlivých studentů, aby jim to, až zase systém půjde, mohli strhnout z účtů. A právě do této situace se dostal pan ministr. „Pan Babiš tam stál asi hodinu, pak se najedl a odešel," popsala situaci aktualne.cz jedna ze studentek, která byla v jídelně přítomna. Z čehož ovšem vyplývá, že pan Babiš odešel bez EET účtenky. To jest bez Andreje.

To není z jeho strany populismus. To je opravdová lidovost a té je ve společnosti potřeba jako soli. Rozšiřuje totiž obzory. Nyní například můžeme vedle již existujícího hesla „Bez Andreje“ začít říkat „Jako Babiš“. Obsahově to znamená totéž - obrat stát na daních. 

Babiš o korunových dluhopisech: Kalousek lže a dělá beranidlo, Sobotkovi napíšu dopisVIDEO Blesk - Jaroslav Šimáček, Martin Sekanina

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější