Udej svého živnostníka: Účtenková loterie oživuje protektorátně-komunistické práskačství | Reflex.cz
nahoru

Udej svého živnostníka: Účtenková loterie oživuje protektorátně-komunistické práskačství

Bohumil Pečinka24. března 2017 • 16:30
Andrej Babiš - ilustrační snímek.
Andrej Babiš - ilustrační snímek.
• foto: 
Jan Zátorský / Mafra / Profimedia

Od poloviny letošního roku odstartuje ministerstvo financí pseudoloterijní hru s názvem Účtenkovka. Že půjde skutečně o zajímavý loterijní byznys svého druhu, o tom svědčí i jméno hlavního subdodavatele systému, jímž je společnost Sazka.

Ministerstvo financí chce vyplácet roční výhry za 65 milionů korun a výherce bude vyhlašovat každý měsíc. Tímto ale výčet hravých a herních aspektů celé věci končí. Všechno ostatní je už jenom a pouze politika. Oficiálním smyslem celé akce je přimět lidi brát si v restauracích a obchodech účtenky a následně zapisovat jejich čísla na oficiální web, kde se každý může přesvědčit, jestli je účtenka platná, nebo ne.

Za tuto svou aktivitu bude každý odměněn tím, že bude zařazen do slosování o peníze, auta a kdovíco ještě. Ministerstvo financí bude také zpětně zjišťovat, jestli účtenky jsou, nebo nejsou v pořádku. Tento systém, který zatím funguje ve třech evropských zemích (Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko) má své mentální přesahy do minulosti a také ekonomické důsledky pro budoucnost. Předně dochází k opětovnému oživení protektorátně-komunistické udavačské mentality. Ta byla u nás, v zemi závisti, jak Česko nazval profesor Václav Černý, přítomná vždycky.

Jenom odporné režimy však na této vlastnosti oficiálně stavěly a podporovaly ji. Udávání „Židů“, „masarykovců“ či třeba „keťasů“, jak se v dobové hantýrce říkalo těm, co měli talent nebo byli bohatší, se ve čtyřicátých a padesátých letech 20. století stalo oficiálně podporovanou doktrínou. A to už vůbec nemluvíme o skrytém udávání tajné policii. Účtenkovka bohužel podporuje všechny psychologické stereotypy minulosti. Udej svého živnostníka a dostaneš sto tisíc až milion korun, hlásí hrdě ministerstvo financí. Můžete ovšem dostat i nový automobil, a to už se za jedno anonymní udání vyplatí… Jen si musí dotyčný dát pozor a nesmí poslat víc než jedno udání na jednoho obchodníka denně. Pak je jeho svědectví neplatné.

Babišova loterie: Jmenovat se to bude Účtenkovka, ale říkat se tomu bude Práskačka

Zvýšený dohled nad jednou podnikatelskou vrstvou bude mít své důsledky. Část lidí skončí s podnikáním úplně a přesunou se do fabrik, přijmou zaměstnanecký status nebo natáhnou ruku ke státu. Část bude vyhnána do šedé ekonomiky a bude balancovat na hraně zákonnosti. Oživí se komunistický duch melouchaření a kšeftíčků, který jde mimo svět účtenek a daňových paušálů.

Nejspíš také rozkvetou komunistické formy hospodaření. Vyrojí se kadeřnice stříhající výhradně doma, vrátí se fenomén „soukromých“ restaurací a klubů a vzájemná svépomoc jako forma výměny služeb.

V konečném důsledku bude ochuzena oficiální nabídka služeb na oficiálním trhu, což povede k růstu cen a vzniku neoficiálních sazebníků mimo účetnictví. Vedlejší důsledky pro život společnosti budou zkrátka tak velké, že to ani za případný zisk nestojí.

Text vyšel také na webu E15.cz

To je tedy ranec! Průměrná výhra v účtenkové loterii bude činit 217 korun
Nechci platit za Faltýnkovy průšvihy, ať je zaplatí Babiš!
Jiří X. Doležal 22. března 2017 • 09:51

Nechci platit za Faltýnkovy průšvihy, ať je zaplatí Babiš!
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější