nahoru

Pakt Zeman - Babiš: Velká politická láska z rozumu

Bohumil Pečinka 22. března 2017 • 07:00
Miloš Zeman navštívil Čapí hnízdo na pozvání Andreje Babiše
Miloš Zeman navštívil Čapí hnízdo na pozvání Andreje Babiše
• foto: 
ČTK

Politické uspořádání zrozené ze sněmovních voleb 2013 se pomalu rozpadá. Vládní lidovci si odhlasovali volební spojenectví s opozičními Starosty a nezávislými. Tři dny předtím v Poslanecké sněmovně hlasovala vládní ČSSD s opozicí proti místopředsedovi vlády Andreji Babišovi. A o pár dní dříve na brněnském sjezdu ČSSD už vůbec nebylo jasné, kdo je vláda a kdo opozice.

Ve čtvrtek odpoledne, ve chvíli největší defenzivy, se zase předseda ANO Babiš vypravil na Pražský hrad za prezidentem Zemanem. Ano, ten Babiš, který v roce 2013 podpořil Zemanova soupeře Schwarzenberga a svou stranu přivedl do liberální skupiny evropských politických stran (ALDE), která je známá nejvstřícnějšími postoji k imigrační politice.

Z těch několika příkladů z minulých dní je jasné, že určité uspořádání končí. Z toho nového je ale jistá pouze koalice Zeman–Babiš.

Počátky této nové „vládnoucí koalice“ sahají do léta 2015, kdy v Evropě kulminoval příliv uprchlíků. Tehdy začal propad TOP 09, která jen slovně kopírovala politiku Angely Merkelové. Naopak Zeman a s malým zpožděním i Babiš dostali do rukou téma, které je spolehlivě napojilo na hlavní voličský proud v zemi.

To byl pevný základ jejich pozdější politické spolupráce. O důvod víc, že premiér Sobotka nebyl schopen se srozumitelně vyjádřit a vyvolával dojem člověka, který drží v rukou vládní kormidlo a točí jim podle toho, s kým se naposledy sejde.

Pakt Zeman–Babiš je především láskou z rozumu. Zájem Miloše Zemana byl jasný – sjednotit voličské skupiny ČSSD a ANO a vytvořit si tím pohodlnou většinu pro znovuzvolení. Jako protihodnotu nabídl, že Babiše situačně podpoří, a hlavně jej jako hlava státu nenechá v povolební době vyšachovat menšími stranami, jak se stalo v některých regionech po krajských volbách.

Jejich spojenectví se poprvé otřáslo v základech v létě 2016. Andrej Babiš svým typickým invazivním způsobem začal útočit na ministra vnitra Chovance, v jehož kompetenci byla rekonstrukce části policejního sboru. Babiš zde měl své spojence a začal vyhrožovat pádem vlády a předčasnými volbami. To bylo v rozporu se Zemanovým záměrem uspořádat prezidentské a sněmovní volby v co nejkratším rozestupu.

Babiše proto nepodpořil a dal podnět k vytvoření vyšetřovací komise, jejíž výsledky se nakonec obrátily proti Babišovi. Předseda ANO byl Zemanovým postojem otřesen, což dával veřejně najevo v některých svých médiích, která následně přinesla na prvních stránkách několik až bulvárních článků na téma slabosti prezidenta Zemana.

Jejich vztah sice přišel o pel, ale dlouhodobější zájmy je nakonec opět spojily. Na konci vývoje jejich vztahu je prozatím čtvrteční Babišovo prohlášení, že prezident Zeman mu v otázce financování dluhopisů a auditu jeho financí důvěřuje. Ti dva se potřebují.

Text vyšel také na webu E15.cz >>>

Diskuse ke článku