Lidovci couvají od EET, a přitom mají i nemají pravdu. Na řadě jsou totiž jejich voliči | Reflex.cz
nahoru

Lidovci couvají od EET, a přitom mají i nemají pravdu. Na řadě jsou totiž jejich voliči

Miroslav Cvrček7. března 2017 • 08:00
Pavel Bělobrádek a Andrej Babiš
Pavel Bělobrádek a Andrej Babiš
• foto: 
ČTK

Pár dní po spuštění druhé fáze elektronické evidence tržeb prohlásil ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, že lidovci se zbývajícími dvěma fázemi EET nesouhlasí a on sám nebude ve vládě, která je spustí.

Trochu divné od člověka a strany, jež pomohla EET prosadit se všemi čtyřmi fázemi. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se odvolává na to, že postupují podle koaliční smlouvy, která počítá s EET jen pro vybrané odvětví.

EET sype. Z daní žijeme všichni, říká Babiš. Za co je asi utratí?

Koaliční smlouva skutečně mluví jen o maloobchodním prodeji zboží a služeb: „Specificky navrhneme legislativní a technická opatření směřující k efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb. Tato opatření zahrnou u vybraných subjektů on-line hlášení tržeb, povinnost vystavovat doklady s unikátním číslem a ,účtenkovou loterii‘. Všechna opatření budou založena na principu, že náklady na jejich implementaci ponese prostřednictvím daňových odpočtů stát, a ne podnikatelský sektor. Na toto opatření bude navázán pokles snížené sazby DPH.“

Jurečka navíc upozorňuje, že způsob, jakým vláda evidenci tržeb zavedla, koaliční smlouvu porušuje. Jde o část „náklady na jejich implementaci ponese prostřednictvím daňových odpočtů stát, a ne podnikatelský sektor“. Stát však nakonec nabídl jen pětitisícovou daňovou slevu. EET ale typicky stojí desítky tisíc, nemluvě o čase stráveném zařizováním a zaučováním.

Klamat se dá i pravdivými čísly, dokázal svým grafem Babiš
Miroslav Cvrček 28. února 2017 • 15:06

Klamat se dá i pravdivými čísly, dokázal svým grafem Babiš

Bělobrádek s Jurečkou tedy mají pravdu. Zároveň ovšem oba hlasovali pro EET v současné podobě, tedy skoro pro všechny, ve čtyřech fázích a s daňovou slevou 5000 korun. Hlasovali tedy i pro porušení koaliční smlouvy. Vymlouvat se teď na ni je divné. Možná lidovecké, ale divné.

Zdá se, že čerstvý postoj KDU-ČSL k EET může mít podobný důvod jako hloupý návrh daňové reformy od ČSSD.

Ve třetí fázi se do EET mají zapojit mimo jiné i zemědělci a ve čtvrté řada řemeslníků. To jsou skupiny, z nichž se rekrutuje základ lidoveckých voličů. Lidovci chtějí své voliče ochránit. A hlavně ochránit hlasy pro sebe. 

Logické.

Lidovecké.

Ale aspoň že tak.

Premiér vyhodil Mládka po třech letech, osm měsíců před volbami. Kvůli „mobilům“ to…
Přebytek rozpočtu “zařídila” jediná náhodná položka. Přesto i Babiš uspěl. Co bude v…


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,080
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější