Tři zádrhele povinné maturity z matematiky | Reflex.cz
nahoru

Tři zádrhele povinné maturity z matematiky

Jana Bendová21. února 2017 • 10:00
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Maturita z matematiky bude za pár let povinná nejen pro gymnázia a lycea, ale i pro střední odborné školy. Je to na první pohled logický krok: maturanti se učí královně věd třináct let, bystří logické a abstraktní myšlení, a když už existují povinné státní závěrečné zkoušky, pak zrovna matematika by z nich vypadnout neměla. Jenže jsou tu tři zádrhele.

Základní otázka zní, jestli se dá udělat jednotná zkouška z „neokecávacího“ předmětu pro nějakých osmdesát procent populace. A to i v případě, že by se počet hodin studia matematiky nakrásně srovnal na všech školách (což je prakticky nemožné) a že se z čista jasna bude všude vyučovat tak kvalitně, aby studenti získali skutečnou matematickou gramotnost. Není náhoda, že dnes z matematiky propadá nejvíc maturantů.

Má-li být maturita z matematiky opravdu jednotná, pak bude buď pro elitní gymnázia příliš lehká, anebo pro některé odborné školy příliš těžká – a jejich studenti z ní rupnou. Riziko, že na některých školách neodmaturuje téměř nikdo a stát do vzdělání studentů investoval zbytečně, je obrovské. Mimochodem, unesli by politici hněv jejich rodičů alias voličů? Snad proto vláda některé typy škol – zdravotnické, sociální a umělecké – z povinné matematické maturity alibisticky vyjmula.

Největší deníky citlivě zachycují to hlavní, čím Česko žije
Karel Steigerwald 20. února 2017 • 13:09

Největší deníky citlivě zachycují to hlavní, čím Česko žije

Také je možný opačný přístup, totiž nastavit maturitní laťku tak nízko, aby ji přeskočila drtivá většina všech středoškoláků. Ale pak nastává onen druhý zádrhel: z takové státní zkoušky se stane formalita, fakticky jen razítko o absolutoriu školy.

A třetí zádrhel? Maturitu dnes předepisuje stát u výkonu kdejakého povolání, mnohdy zbytečně. Některé profese, třeba policisté, hasiči nebo pracovníci metra, si neudrží místa, pokud maturitu nemají, rovněž pro získání živnostenských listů je v řadě oborů zapotřebí maturitní vysvědčení. Ve státní správě se bez něj podle služebního zákona neobejdete vůbec.

Sobotka pozval komunisty do vlády. Zpátky do ulic!
Jiří X. Doležal 18. února 2017 • 11:21

Sobotka pozval komunisty do vlády. Zpátky do ulic!

Stát tak sám na sebe upletl bič. Téměř všichni mladí logicky touží po maturitě, stát ji vyžaduje kam se podíváš, jenže udělat ji jednotnou a současně kvalitní pro čtyři z pěti dětí, je zadání pro ... politiky s velmi logickým a strukturovaným myšlením.

Ačkoli patřím k příznivcům matematiky, obávám se, že to dopadne jako obvykle: maturita povinná bude, protože je to logické, ale bude natolik snadná, aby ji získala drtivá většina studentů, protože je to „bezpečné“. K čemu pak bude dobrá, je už vedlejší.

Podle ČSSD jsou Češi úplní pitomci. Brojí proti něčemu, co už dávno mohla změnit, ale…
Komunistická příživa: Mám právo se nechat živit!
Jiří X. Doležal 5. února 2017 • 09:18

Komunistická příživa: Mám právo se nechat živit!Klíčová slova: škola, maturita, matematika


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější