Zabije stokoruna v nemocnici, anebo nezabije, jak říká Miloš Zeman? | Reflex.cz
nahoru

Zabije stokoruna v nemocnici, anebo nezabije, jak říká Miloš Zeman?

Jana Bendová17. února 2017 • 16:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Prezident Zeman jen tak mimochodem při debatě s občany zkritizoval zrušení nemocničního poplatku, stokoruna denně za jídlo a postel prý nikoho – při průměrné české penzi 11 tisíc a průměrném platu 27 tisíc korun — nezabije. Ministr zdravotnictví Ludvík nesouhlasí, poplatek je podle něj asociální a pro řadu lidí likvidační. Dozvěděli jsme se něco nového, podnětného? Ne.

Debata o poplatcích ve zdravotnictví se opakuje s železnou pravidelností. Vynoří se a zase zanoří. Vláda ODS poplatky v nemocnicích zavedla, Sobotkova vláda je zrušila po verdiktu Ústavního soudu, u něhož si socialisté stěžovali. Připomeňme, že ústavním soudcům vadila stokorunová denní sazba, nikoli samotný princip spoluúčasti pacientů.

Opakují se i argumenty. Ti, kdo jsou pro placení v nemocnici, říkají, že i doma musí člověk jíst, pít, svítit, používat sprchu i WC a solidární máme být v lékařské péči, nikoli v servírování nemocničních obědů. Ti, kdo nesouhlasí, oponují, že dejme tomu senior s nízkou penzí, který leží ve špitále měsíc, musí dát tři tisíce, současně však doma nadále platí nájem, zálohy na elektřinu, topení atd.

Plán ČSSD: Lékařů a studentů medicíny bude víc. A kdo to zaplatí, to je jedno

Miloš Zeman má pravdu. Nemocniční poplatek většinu (!) lidí opravdu „nezabije“. A pro ty, které by zatížil neúnosně – a ti existují, ne že ne —, tu máme sociální systém. Miliardy, jež by z poplatků (znovu) plynuly, by zdravotní kase, a tedy i nemocnicím samozřejmě pomohly. Je přece nelogické modelovat jakoukoli veřejnou službu podle té nejslabší, nejohroženější skupiny společnosti. Znovu: pro ni je tu sociální systém, který má v nouzi chránit a chybějící peníze potřebným doplatit!

Jenže socialistům všeho druhu vyhovuje, když se vše veřejné, tedy i zdravotnictví, platí výhradně ze státního, z daní především bohatších lidí. To nejsou jejich voliči. Také pro nemocnice je pohodlnější inkasovat chybějící miliardy od státu než se starat o vybírání a vymáhání poplatků. Když chtějí víc peněz, přitlačí na politiky a stát sype. No nechtějte to!

Koneckonců i česká společnost je zvyklá na zdravotnictví „zadarmo“, veškeré argumenty o neudržitelnosti kvalitního zdravotnictví bez nějaké spoluúčasti pacientů odmítá. Má přece státního tatíčka a ten ať si peníze napíská, kde chce. Přesto: Prezident neprezident, ony dvě miliardy, jež by většina – nikoli všichni — pacientů za jídlo v nemocnicích zaplatila, by věčně hladové zdravotnictví jistě využilo!

Stará historka nového ministra zdravotnictví Ludvíka. O peníze jde vždycky, protekční…
Levné pivo i chleba, větší platy, nižší daně... Volme politiky, kteří nic neslíbí, nic…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější