nahoru

Komunistické šílenství: Trestat příživnictví? Vykořisťování je horší!

Karel Steigerwald 6. února 2017 • 15:00
Předseda KSČM Vojtěch Filip - ilustrační snímek.
Předseda KSČM Vojtěch Filip - ilustrační snímek.
• foto: 
Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Kdo se bez vážné příčiny soustavně vyhýbá poctivé práci nebo jiné možnosti opatřit si prostředky zákonným způsobem a žije na úkor jiného, tomu by hrozil trest vězení… Stojí v návrhu staronového zákona o příživnictví. Navrhují jej komunističtí poslanci.

Za komunistické vlády tu už byl a osvědčil se jako šikovný nástroj k zavírání lidí do vězení, protože se dal použít kdykoli proti komukoli a měnil lidi v otroky na nucených pracích a stát v ostrého drába. Komunisti si asi myslí, že podobná doba je už zase tady a staré dobré zákony by se mohly rychle obnovit.

Nechtějí sice dávat lidi hned do vězení, stačí prý pro začátek uložit obecně prospěšné práce, zabavit majetek, dát peněžitý trest či zákaz činnosti a pobytu. Možným trestem za příživnictví by byl i zákaz vstupu na sportovní nebo kulturní a jiné společenské akce, odnětí řidičského průkazu či ztráta čestných titulů, vyznamenání nebo vojenské hodnosti.

Nejsou ale důslední, navrhují jen zákon okrajový, místo aby stříleli rovnou do černého. Měli by navrhnout zákon zásadní, o vykořisťování člověka člověkem. Jeho znění je jasné: Kdo po delší dobu soustavně bez vážné příčiny zaměstnává jiné lidi a ponechává si nadhodnotu, kterou ti lidé prací vytvořili, bude potrestán konfiskací výrobních prostředků a propadnutím majetku.

Komunisti nezešíleli. Jen chtějí, abychom si zase začali zvykat, že možné je vše.

Diskuse ke článku