Institut zneužití práva. Babiš měl příjmy z dluhopisů přece jen zdanit | Reflex.cz
nahoru

Institut zneužití práva. Babiš měl příjmy z dluhopisů přece jen zdanit

Miroslav Cvrček2. února 2017 • 15:30
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.
• foto: 
Archív

Nesrozumitelné, zamotané, a navíc kouskované vysvětlování osobních finančních poměrů dostalo ministra financí do úzkých. Pozornost se sice přesunula hlavně k příjmům Andreje Babiše, zapadnout by ale neměla ani podstata původu celé kauzy.

Úplně na začátku celé kauzy byly dluhopisy vydané Agrofertem metodou, která jejich majiteli umožňuje nedanit výnos. Agrofert těsně před koncem roku 2012 vydal tři miliardy jednokorunových dluhopisů. Jednokorunových proto, že výnos z každého z nich byl tak malý, že daň z něho se zaokrouhlila na nulu. Zhruba polovinu těchto dluhopisů vydaných Agrofertem si koupil Andrej Babiš.

Do konce roku 2012 skutečně zákon takto daň počítal. Účelem ale bylo umožnit reinvestice výnosů ze státních dluhopisů — místo pár korun úroků z dluhopisů se tyto úroky reinvestovaly do nákupu dalších jednokorunových státních dluhopisů.

Když zákonodárci zjistili, že v zákoně je díra, a firmy ji začaly využívat, opravili ji. A to už v dubnu 2012. V době, kdy Agrofert dluhopisy vydal, tak už všichni věděli, že to není úplně košer.

Pane Babiši, omluvte se veřejně za „zkorumpovanou pakáž“, nebo ukažte důkazy!

„... již tehdy český právní řád znal institut potírající ty daňové optimalizace, které postrádají racionální zdůvodnění a jejichž jediným smyslem je nižší zdanění do očí bijícím způsobem. Tento institut se nazývá zneužití práva, kdy v praxi byl již soudy nesčetněkrát použit,“ vysvětlil Reflexu advokát Ondřej Lichnovský, který se zabývá daňovými spory a zároveň je předsedou Unie daňových poplatníků.

„S ohledem na zmíněný institut zneužití práva je otázkou, zda u jiných než reinvestičních dluhopisů je emitent schopen poskytnout jiné racionální zdůvodnění. Pokud ne, pak bude možno na celý případ nazírat skrze zneužití práva a daňovou výhodu nepřiznat,“ upozorňuje Lichnovský.

Co může rozhodnout o tom, zda Agrofert jednal v souladu s právním řádem, či nikoliv? Jak přesně se Babišova kauza vyvíjela a kde si protiřečí? Dozvíte se v novém Reflexu.

Reflex 05/2017

Andrej Babiš baví internet. Sorry jako!
Leila Chadalíková 31. ledna 2017 • 15:55

Andrej Babiš baví internet. Sorry jako!

Babiš udá Česko. Starého psa novým kouskům...
Jiří X. Doležal 29. ledna 2017 • 20:28

Babiš udá Česko. Starého psa novým kouskům...
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější