Pane Babiši, omluvte se veřejně za „zkorumpovanou pakáž“, nebo ukažte důkazy! | Reflex.cz
nahoru

Pane Babiši, omluvte se veřejně za „zkorumpovanou pakáž“, nebo ukažte důkazy!

Jiří X. Doležal1. února 2017 • 14:30
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.
• foto: 
Petr Horník / Právo / Profimedia

Vicepremiér Andrej Babiš opět nezvládl své emoce a hrubě urazil a pomluvil kolegy novináře z veřejnoprávní televize. Upřímně doufám, že kolegové — a jejich vedení — budo mít koule na to, aby po Babišovi vysoudili omluvu. Omlouvat se za pomluvu musel novináři i Miloš Zeman, tak co!

Andrej Babiš velmi často propadá katathymnímu jednání — jednání pod vlivem emocí. Či, lidově řečeno, když je v úzkých, začne kolem sebe nadávat jako špaček. I novinářům. Novináři sice patří k profesi, které se nadávat smí, ale ne libovolným způsobem.

Když mne za nějaký můj článek označí čtenář (nebo člověk, o němž článek je, to je dokonce častější) slůvkem kretén, zmrd či č**ák, vždy mne to naplní hrdostí, že jsem dobře odvedl svou práci. Nikdo ale nesmí — ani novináře — lživě obviňovat. To, že o mne někdo řekl, že jsem novinářská hyena, je O.K. Pokud ovšem někdo o novináři řekne například, že žere děti, musí to dokázat — protože co kdyby onen dotčený novinář byl náhodou vegan. Lhát se prostě nesmí — ani při nadávání.

Andrej Babiš má problém s prokazováním svých příjmů a už mu z toho tečou nervy. Když se ho zeptal štáb kolegů z České televize na jeho příjmy, vypěnil: „Pořad Reportéři točí pořady na objednávku, vy jste jedna zkorumpovaná pakáž, která natočila o mně 16 pořadů. Jo, a teďka točíte zase něco o mně.“ A bylo vymalováno.

„Jste zkorumpovaná pakáž,“ napadl Babiš reportérku České televize. Ptala se na dluhopisy

Pokud má pan ministr sebemenší důkaz, že novinářka ČT skutečně bere úplatky, je povinen to v zájmu uchování elementární důvěry v média okamžitě zveřejnit a doložit důkazy, aby onu ženštinu po právu odstíhala policie. Pokud si ovšem obvinění vymyslel, vylétlo z něj ve vzteku jak brambor z výfuku, tak by se měl — na kameru — reportérce urychleně omluvit. A pokud to neudělá, měla by Česká televize i ona dotčená kolegyně vymáhat omluvu soudně. Babiš sice je druhý nejbohatší v Česku, ale to ještě neznamená, že je zde neomezeným samovládcem, jehož slovo je zákon.

Je to skoro dvacet let, kdy se nynější prezident a tehdejší premiér podobně sprostě otřel o novináře Ivana Brezinu. Podle Zemana měl být Brezina zkorumpovaný a následkem toho propagovat atomovou energii. Novinář dal premiéra k soudu, a přestože na výhru musel čekat dlouhých osm let, nakonec soudní spor vyhrál a Zeman se musel omluvit. Dvacátého června 2007 musel zaplatit v novinách otištění následující omluvy: „Omlouvám se novináři Ivanu Brezinovi za nepravdivé výroky o tom, že psal na objednávku Českých energetických závodů, se kterými měl důvěrnou smlouvu, a za to, že jsem ho nařkl z korupce.“

Babiš udá Česko. Starého psa novým kouskům...
Jiří X. Doležal 29. ledna 2017 • 20:28

Babiš udá Česko. Starého psa novým kouskům...

Kolegové z České televize by teď měli vysoudit podobnou omluvu — s tím, že by ji Babiš ovšem musel nechat odvysílat v televizi, což je dražší. Chce to ovšem, jak psáno výše, koule — žalovat Babiše může být poměrně rizikové. Proto tímto slibuji kolegům z České televize, že pokud do žaloby na Babiše půjdou a budou po něm omluvu vymáhat, zde, na webu Reflexu, budu věnovat žalobě průběžně pozornost, zda nedochází k nějakým manipulacím v procesu ze strany státu. Ani šéf Agrofertu nesmí lživě urážet lidi — dokonce ani novináře ne. A to ani v tom případě, že má třicet procent preferencí.

Babišovy nedaněné příjmy: Jako politik káže vodu, ale jako podnikatel pije víno
Kde vzal Babiš peníze? Pan Nedotknutelný už odpovídat nemusí
Bohumil Pečinka 23. ledna 2017 • 12:16

Kde vzal Babiš peníze? Pan Nedotknutelný už odpovídat nemusí
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější