Udavačský web skončil. Babiš ustoupil občanům | Reflex.cz
nahoru

Udavačský web skončil. Babiš ustoupil občanům

Jiří X. Doležal6. ledna 2017 • 13:30
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
Václav Šlauf / Mafra / Profimedia.cz

Zrušení udavačského webu spojeného s EET ukazuje malou naději pro tuto zemi, směřující k oligarchii: I momentálně nejsilnější hráč v zemi, Andrej Babiš, zjevně slyší na veřejné mínění a dokáže mu ustoupit. Je to jen malá naděje, ale je potvrzená.

Spolu s elektronickou evidencí tržeb byl na serveru ministerstva financí zprovozněn web, jímž mohl kdokoliv jakoukoliv provozovnu udat, že mu nevystavila účtenku s kódem pro EET. Udávat se mohly samozřejmě i podniky, ve kterých udavač nikdy nebyl, ale zato si potřeboval vyřídit účty se sousedem Frantou, jenž má shodou okolností hospodu — a tak proč ho rekreačně neudat, když to jde tak snadno a od počítače z pohodlí domova.

Český národ udává poměrně rád, zkušenosti z německé okupace i registry svazků Státní bezpečnosti to dokládají zcela nemilosrdně. Je pravda, že třeba v NDR bylo řádově více agentů komunistické policie než u nás, ale i to množství, které působilo proti vlastním lidem v naší zemi, je nechutně vysoké. Vedle jisté záliby v udávání se však v Česku celkem striktně veřejně chápe udávání jako činnost, za niž je potřeba se stydět, která je hanebná a jíž se dopouštějí amorální lumpové.

Přebytek rozpočtu “zařídila” jediná náhodná položka. Přesto i Babiš uspěl. Co bude v…

Výsledkem tohoto hlubokého rozpolcení české povahy na sebe po spuštění EET a bonzwebu nedalo dlouho čekat. Jednak — to je ta naše záliba v udávání — rostl počet udání. Druhak — a to je náš odpor k udávání — vedl k zahájení široké a skutečně celospolečnské diskuse na téma, zda je takové jednání státu prospěšné, zda není amorální a jestli by se ten bonzweb nedal vypnout.

Je myslím velmi dobrou zprávou, že v té veřejné diskusi jednoznačně zvítězili odpůrci udávání. Nenašel jsem jedinou diskusi v našich médiích, kde by k tomuto tématu převládaly pozitivní postoje k užívání toho bonzwebu. Národ se prostě rozhodl — a dal to skrze média a sociální sítě dostatečně najevo —, že nechce, aby tento — náš — stát systémově využíval bonzáků.

No a než se měsíc s měsícem sešel, je tu názorové salto pana ministra. Je sice provázené okecávacím lhaním, kterým ze sebe Andrej Babiš sklepává zodpovědnost za bonzweb, ale je obsahově zcela zásadní: „Přemýšlím o tom, že tento web zrušíme. Nevěděl jsem, že vzniká, a nechci lidi podporovat v udávání nebo zneužívání EET v konkurenčním boji,“ řekl ve středu Novinkám. To, že o webu nevěděl, je jen další čapí babišárna, netřeba jí věnovat pozornost. Další Babišova lež. Ale ten obsah — že web zruší — a následné skutečné vypnutí stránky znamenají mimořádně pozitivní zprávu pro tuto zemi. Ta zpráva zní: Babiše budeme mít jenom tam, kam si ho sami pustíme, a ani o milimetr dál. Web samozřejmě ministr financí vypnul proto, že se stal neúnosným, občané ho odmítli. Takže je dobrá naděje, že budeme úspěšní i v zásadnějších věcech, když se jako národ postavíme Babišově oligarchizaci a agrofertizaci naší země.

10 důvodů, proč se Babišův plán na sestěhování úředníků do jednoho superúřadu neuskuteční
Udání za dobrý skutek: Babišova EET těm buržoustům živnostníkům zatopí!
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!
PREMIUM X Sylvester Stallone: Hvězda, která překonala životní peklo a nikdy nepřestala rozdávat rány

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější