Francouzský spor o potraty: Bouře v Zapadákově | Reflex.cz
nahoru

Francouzský spor o potraty: Bouře v Zapadákově

Jiří X. Doležal26. prosince 2016 • 09:00
Marine Le Pen
Marine Le Pen
• foto: 
Profimedia.cz

Málokdy mám jako český vlastenec možnost škodolibě se pousmát, jací to jsou v nějaké bohaté západoevropské zemi v porovnání s námi burani, řepoři a vidloňové. Vnitřní spor ve francouské Národní straně nyní dobře ukazuje, že ve srovnání s naší zemí žije Francie ve středověku.

Francouzská Národní strana Marine Le Penové zaznamenává hlubokou vnitřní rozepři. Neteř paní šéfové, mladá Le Penová, přišla s tím, že potraty by měly přestat být proplácené pojišťovnou, aby strana jako byla fakt a echt pravicově konzervativní, na starou Le Penovou je takový návrh příliš radikální, že by se mohly voličky trochu namíchnout, a francouzská veřejnost se kochá vnitřním rozkolem extremistů.

Jak jsem se to z Událostí dozvěděl, zahřálo mne u srdce, v jak sekularizované a volnomyšlenkářské zemi to žijeme. Vyvolat totiž v Česku jakoukoliv diskusi a s ní spojené emoce tématem potratů je už asi dvacet pět let zcela vyloučeno. Hysterický, nábožensky podbarvený diskurs tématu dávno vyprchal a je nemyslitelné, že by se na něm někdo politicky profiloval.

Hrad úspěšně zprudil návštěvníky půlnoční mše
Jiří X. Doležal 25. prosince 2016 • 17:57

Hrad úspěšně zprudil návštěvníky půlnoční mše

Ano - mohou existovat lokální bezvýznamné deviace, že třeba ve farním společenství v Bobrdovicích pod Mrdníkem katolík Pepa řekne, že to třeba není až zas takovej hřích, ten potrat, a všichni bobrdovičtí katolíci mají pět let o čem mluvit. Případně se může začít říkat o nějakém jehovistickém hodnostáři, že poslal milenku na potrat, a všichni jehovisti budou znechuceni. Udělat dojem tématem potratů je prostě v České republice - kromě ojedinělých a miniaturních křesťanských komunit - zhola nemožné. Křesťanské předsudky hrající v minulosti proti racionálnímu plánování reprodukce jsou u nás už tak mimo, že by jakýkoliv katolický hlásek brojící proti legalitě interrupcí byl od samého počátku celým okolím vnímán jako projev dejme tomu nestandardní, iracionální.

Hrad úspěšně zprudil návštěvníky půlnoční mše
Jiří X. Doležal 25. prosince 2016 • 17:57

Hrad úspěšně zprudil návštěvníky půlnoční mše

A tak, přestože například francouzské sýry představují jeden z vrcholů evropské kultury, je ve věci potratů ve srovnání s naší chválabohu neznabožskou zemičkou Francie ještě pořád v myšlenkovém středověku.Klíčová slova: le penova, komentáře, jxd, potrat


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Vyrazili, ale neprojdou. Estébácká prezidentura je na dosah ruky
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!
PREMIUM X Národ Metallica: Hity a dlouhé fronty na pivo na vyprahlé planině v Letňanech. A nakonec obří ohňostroj!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější