Dalajlama je Henlein, Zao je Mao… A v koho se převtělí Zaorálek? | Reflex.cz
nahoru

Dalajlama je Henlein, Zao je Mao… A v koho se převtělí Zaorálek?

Jiří X. Doležal2. listopadu 2016 • 07:00
Uvítání dalajlámy na pražském Hradčanském náměstí
Uvítání dalajlámy na pražském Hradčanském náměstí
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Ministr zahraničí Zaorálek po návštěvě jeho svatosti Dalajlamy zřejmě přestoupil na tibetský buddhismus. Evidentně totiž začal věřit v převtělování. Když se ale zamyslíme, kým byl v minulém životě sám pan Zaorálek...

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se dopustil doslova zemanovského bonmotu - totiž rádobyvtipné sprosté poznámky. Řekl veřejně, že přijetí dalajlamy ministrem Hermanem se nelíbí Číňanům stejně, jako by se prvorepublikovým českým politikům nelíbilo, kdyby se nějaký státník setkal s Konrádem Henleinem.

Dovolím si udělat malé historické resumé: Konrád Henlein byl vůdce separatistických Němců, kteří historicky žili na českém území, a před druhou světovou válkou chtěli toto území přičlenit k územím Velkoněmecké říše, Hitlerova Německa.

Dalajlama je vůdce „separatistických“ Tibeťanů, kteří neusilují o připojení k žádné velkotibetské říši, protože žádná neexistuje. Je to vůdce „separatistických“ Tibeťanů, kteří žádají, aby okupační velmoc Čína na historicky tradičně tibetském území osídleném Tibeťany dbala o dodržování základních lidských práv těch Tibeťanů. Třeba svobody slova, shromažďování, tisku, náboženství a národního sebeurčení. Vůdce „separatistů“, kteří respektují Čínu v jejích současných hranicích, ale chtějí v rámci Tibeťany osídlených tibetských území vyšší míru autonomie - včetně kulturní - a již ona zmíněná lidská práva.

Vítězem lovu na Zemana není rozbouřená ulice, ale paradoxně jeho spojenec Babiš

Srovnávat tedy Henleina s dalajlamou je naprostá drzost, zemanovská sprosťárna podobná článku vlevo dole. Dalajlama není Henlein, stejně jako neexistuje Peroutkův článek Hitler je gentleman. To srovnání, ten příměr, je prostě hulvátsví nejvyššího stupně a ukazuje, že si pan ministr Zaorálek skutečně nevidí do úst. Sprosťárna, kterou řekl, by měla být v jen trochu slušné společnosti nepřijatelná

Pak ovšem existuje i jiná možnost, jiné zdůvodnění Zaorálkových výroků: Dal se po návštěvě dalajlamy na tibetský buddhismus, a pak čerstvě otevřeným třetím okem najednou viděl, že dalajlama byl v minulém životě Konrád. A že jak byl v minulém životě - jako Henlein - zlej, tak teď si to v tomhle životě jako dalajlama musí odpracovat. To je přijatelné vysvětlení jinak nepřijatelných výroků - otevírá to ale diskusi na téma, kým byl v minulém životě sám Lubomír Zaorálek. Nemám sice tak jasnozřivé třetí oko jako pan ministr, ale podle jména bych řekl: Zao byl Mao!

Čeští politici jsou prázdné plechovky dělající hluk, začíná to být strašlivá otrava
Čínský císař shovívavě odpustil lokajům
Jiří X. Doležal 27. října 2016 • 18:00

Čínský císař shovívavě odpustil lokajůmKlíčová slova: Miloš Zeman, Tibet, dalajlama


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější