Pražský magistrát si zase vyšlápl na řidiče Uberu. Kdy se v Česku konečně zbavíme estébáckého myšlení? | Reflex.cz
nahoru

Pražský magistrát si zase vyšlápl na řidiče Uberu. Kdy se v Česku konečně zbavíme estébáckého myšlení?

Miroslav Cvrček6. října 2016 • 13:43
Pražský magistrát si zase vyšlápl na řidiče Uberu. Kdy se v Česku konečně zbavíme estébáckého myšlení?
foto: ČTK/AP

Lidovky ve čtvrtek přinesly reportáž ze zátahu inspektorů pražského magistrátu na řidiče smluvní přepravy Uber. Nikdo z kontrolovaných neprošel, všem hrozí pokuta, některým i tvrdší tresty.

Uber, označovaný často za „alternativní taxislužbu“, jede na vlně takzvané sdílené ekonomiky — moderní technologie umožňují efektivněji využívat majetek –, od aut přes byty až třeba po nářadí.

K tomu, abyste se stali dopravcem, prakticky stačí, abyste měli auto a nainstalovanou aplikaci, která už všechno zařídí — zákazníka i placení. Každý se tak může stát „taxikářem“, kdykoliv bude mít během jízdy ve svém vozu volno nebo bude mít pár hodin času, jež bude chtít efektivně vyplnit.

Problémem této efektivity jsou zastaralé zákony. Proč? Protože žijeme v zemi, kde tím hlavním pro stát není rozvoj ekonomiky (tedy bohatství lidí), lidské štěstí ani činorodost, ale kontrola na každém kroku, nutnost zařazení do statistických a klasifikačních tabulek a prodanění člověka skrz naskrz.

A tak i příležitostní řidiči musí mít mimo jiné taxikářskou licenci. Protože bez toho by přece netrefili do cíle nebo pasažéry určitě cestou zabili a okradli.

Lze pochopit rozhořčení klasických taxikářů — zákony a vyhlášky po nich požadují spoustu přebytečných povinností (jež stejně nikdy žádný problém s taxikáři nevyřešily), a řidiči Uberu se jimi řídit nemusí? Lze pochopit, že inspektoři a policisté dělají práci, která se po nich chce. Ale nelze pochopit, proč se v tom stát a magistrát vyžívají.

Modrá Škoda 105 L jezdí jako taxík a zákazníci se o svezení přímo perou

Inspektoři si auta Uberu objednávali a naváděli je do Podolské ulice, kde na řidiče už čekali policisté. Ti kontrolovali licence a další oprávnění. Tak je to přece nejjednodušší. Sice nevraždí, nekradou, nepodvádějí, ale karabáč na ně!

Problém ale přece není v moderních technologiích, jež přinášejí nová řešení. Problém je v prehistorických zákonech.

V Evropě k tomu státy přistupují různě. Například v autoritářsky smýšlejícím Maďarsku hodlají řidičům Uberu i zabavovat auta. V Polsku antimonopolní úřad naopak uvedl, že by řešení rozporů nemělo ochraňovat současné provozovatele jen proto, že jsou zavedení. A v technologicky progresívním Estonsku stát s Uberem a dalšími spolupracuje.

Kdypak asi čeští poněkud estébácky myslící potentáti z vlády, Parlamentu a dalších státních úřadů a institucí vystrčí hlavu ven, aby zjistili, kam se svět od pádu komunismu posunul?

V Singapuru jako první zemi na světě jezdí taxi bez řidiče
Blbá nálada ve společnosti může být paradoxně z nedostatku skutečných problémů
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější