Svatá prostoto, Francouzi zakládají státní islám! | Reflex.cz
nahoru

Svatá prostoto, Francouzi zakládají státní islám!

Jiří X. Doležal2. srpna 2016 • 18:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Bývalý vojenský přidělenec Francie v Praze Bruno Bucherie přišel s iniciativou založit ve Francii státní islám. Je to dojemné - tento politik je stejně naivní, jako jsem byl já s doktorem Franzem v naší pozdní pubertě.

Francouzský politik Bucherie přiše se zajímavou iniciativou: Chce založit francouzské muslimské teologické instituce s pomocí umírněných uznávaných islámských teologů. Že by jako dohlédli na to, aby se mladí imigranti nepřichylovali k radikálnímu islámu a vytvořili by radikálním islamistům protiváhu Dobra. Je to dojemné, jistě dobře myšlené, ale bohužel úplně blbé.

Bylo nebylo - je to skoro třicet let. Doktor Vladimír Franz i já jsme byli mladými (z dnešního úhlu pohledu postpubertálními) intelektuály a hodlali jsme páchat Dobro. I vymysleli jsme v kavárně Slávia, že by právě vznikající hnutí skinheads mělo uznávat pozitivní hodnoty, vlastenectví a něco jako skautství pro přestárlé. Jednalo se o vznik takzvaných kališníků. Poměrně nás překvapovalo, že kdykoliv jsme se mezi skutečné skinheady dostali, tak nám za naše dobré rady dali přes držku.

Bylo mi tehdy tak pětadvacet - a už ve třiceti jsem přišel na to, že naše úsilí bylo nejen marné, ale rovněž blbavé. Deprivanti, ze kterých se náckové rekrutují, samozřejmě nechtějí sloužit Dobru. Ba naopak - ideologie neonacismu je láká proto, že chtějí být z úhlu většinové společnosti „ti špatní“. Protože tím, jak je okolí chápe jako zlé a hrozivé, oni sami zapomínají na svou nezaměstnanost, hloupost a masivní mindráky. Prostě - sami se přestávají bát, jen když se jich bojí někdo jiný.

Omluvou našeho pubertálního úsilí budiž, že jsme byli opravdu naivní zobáci, a do třiceti let jsme měli jasno, že ze zájemců o náckování nikdy skauty neuděláme. Francouzský politik nyní přichází s identickou iniciativou. Myslí si, že imigranti druhé a třetí generace vyrůstajících na předměstích radikální islám svedl ze správné cesty, a že když bude k dispozici „dobrý“ islám státní, tak mládež přestane radikalismus a tedy zlo lákat.

Je to samozřejmě úplná blbost. Mladí muslimové, kteří se radikalizují v západní Evropě, jsou stejní deprivanti jako naši neonacisté. Radikalismus je láká nikoliv omylem, ale proto, že jen jako zlí radikálové, kterých se bojí okolí, se nebudou sami v tom širém světě tolik bát. Takže francouzská iniciativa je nejen hloupá, ale i předem odsouzená k zániku. Jen doufám, že pan Bucherie nepůjde své teze vykládat do nějaké muslimské čtvrti, myslím, že by dostal po čuni víc než my tenkrát od nácků.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější