nahoru

Clintonová, první prezidentka USA? Pozor na silácké chlapáky

Jana Bendová27. července 2016 • 15:00
Clintonová, první prezidentka USA? Pozor na silácké chlapáky
foto: ČTK/AP/Patrick Semansky

Hillary Clintonová má reálnou šanci být první prezidentkou v dějinách zámořské velmoci. Její sukně se neustále zdůrazňuje: Hle, po prvním Afroameričanovi i první žena! Amerika a svět si však zaslouží pozornější volbu než jen podle sukně a kalhot.

Pravda, souboj Clintonová versus Trump nebude postrádat pohlavní politickou pikantnost. Ale zejména proto, že republikánský soupeř má k ženám — jemně řečeno — svébytný postoj. Bývalý majitel Miss USA je zkrátka macho, což se ukázalo i během kampaně. Trochu brzdí, protože právě ženy-voličky mu mohou dveře Bílého domu zabouchnout, podobně jako je kdysi Obamovi naopak otevřely. Stačí pár šovinistických vtípků na adresu žen, potažmo rivalky Clintonové, a sbohem a šáteček…

Pohlaví se pochopitelně bude i ve finále prezidentského souboje připomínat. Sama Clintonová ještě před oficiální nominací zdůrazňovala, že „poprvé v dějinách naší země se žena stane kandidátkou za velkou politickou stranu“. Exministryně Albrightová ji dokonce v kampani podpořila netradiční výhrůžkou voličkám, totiž že v pekle mají vyhrazené místečko přinejmenším ty ženy, které nepomáhají jiným ženám. A koneckonců i první dáma USA Michelle Obamová v projevu na demokratickém sjezdu připomněla, že „díky Hillary Clintonové moje dcery a všichni naši potomci teď berou za samozřejmost, že se žena může stát prezidentkou Spojených států“.

S těmi na odiv vystavovanými sukněmi se to však nemůže přehánět. Nejen proto, že být ženou není o nic větší zásluha či bonus než být mužem. Voličům – a to i v západních demokraciích — se bohužel začínají zamlouvat siláčtí chlapáci.

 

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH V USA ČTĚTE ZDE >>>Klíčová slova: volby, prezident USA, USA, Clintonová, TrumpDiskuse ke článku

 

Nejčtenější