Zpěváku, ukaž se! Blíží se konec kapelových frontmanů? | Reflex.cz
nahoru

Zpěváku, ukaž se! Blíží se konec kapelových frontmanů?

Milan Tesař16. července 2016 • 19:34
Anohni
Anohni
• foto: 
Marek Douša

Něco podstatného se mění. Ten tam je čas velkých frontmanů, kteří v čele kapely kouzlili se šňůrou od mikrofonu, nechali si foukat větrák do hára a po koncertě si v šatně s gruppies zkonzumovali zaslouženou odměnu. Co pozoruju na Colours,  mladí muzikanti se o tuto roli moc neperou. Jakoby ctili to zlaté Kunderovo „odstup umělče od svého díla.“ 

Sleduju tu na scénách kapely, ktere žádného leadera nemají, odvádějí poctivý team work (což je charakteristické zejména pro skandinávské hudebníky), muzikanti pak vystupují pod ruznými pseudonymy, a někteří z nich si navíc pro jistotu vrazi na hlavu pytel.

V kurzu je anonymita. Roli totálně zmenšeného Ega předvedla loni v Ostravě Bjork, jež odehrála celý set v neproniknutelné masce ( byla to skutečně ona?), letos tomu dal korunu zpěvák-zpěvačka  ANOHNI,  který svůj koncert (anebo jeho část, vydržel jsem totiž pouze několik  písní) odzpíval v kápi v pozadí pódia.  (Byl/a to skutečně on/a?). Ono necpat se dopředu jako vlezlé popové hvězdy a naopak, skromně stát v pozadí svého díla, je veskrze sympatické, ale občas tato skromnost zpochybňuje smysl veřejného vystoupení. Stal jsem pod ANOHNIM jako blbec před dokonalou audio sestavou, z níž se line podkres ke klipu na obřím platné. Možná jsem staromil, ale na koncertě opravdu chci vidět emocí, nasazení a tvář, na kterou jsem se těšil.

Jedinečné video: Ostravské Colours ze všech úhlů. Podívejte se

Ostravskou myšlenkou pro tento den pak budiž tajemství génia české filmové hudby Zdeňka Lišky (od majora Zeman až po Markétu Lazarovou), kterou mi na diskusní scéně Reflexu prozradil jazzman Martin Kratochvil. S Liškou spolupracoval na Vávrově filmu Temné slunce, a když se mistra zaptal, jaktože nepotřebuje piano, syntezátor a stačí mu tužka, notový papír a promítačka, řekl mu: „Kolego, ta hudba je v těch obrázcích, já ji vůbec nepíšu, ja jí tam jenom přečtu.“Klíčová slova: Colours of Ostrava, anonymita, hudba


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější