nahoru

Lucie Bílá je přírodní úkaz. Ale jenom zpívá, nekáže. Tak to má být

Jefim Fištejn 5. dubna 2016 • 16:15
Lucie Bílá je přírodní úkaz. Ale jenom zpívá, nekáže. Tak to má být
foto: ČTK/Taneček David

Jsou živly, na které je zbytečné nadávat. Leckdo může samozřejmě vytýkat dešti, že prší, větru, že vane a sopce, že plýtvá energií – ale bude to nejspíš marná ztráta času. Lucie Bílá je přírodní úkaz a lze po ní chtít jen to, co umí. Četl jsem cosi v tom smyslu, že jako myslitel je vysloveně chabá, leč neviděl jsem nikoho, kdo by vážně tvrdil, že špatně zpívá. Takový znalec by mohl snadno upadnout v podezření, že je nafouněný hlupák. Artista, který na vysoké hrazdě zahudlá na housličky, nemusí hrát jako Paganini – stačí, že je dobrý cirkusák.

Hnidopich to s ní má o to snazší, že všechno na sebe prozradí sama. Že neumí noty? Jenže i ten nejrafinovanější kus dokáže obstojně vyzpívat zpaměti. Že nevede vzorný rodinný život? Vždyť, kudy chodí, přiznává, že ho musela obětovat svému povolání a publiku, tudíž nám s vámi. Že nemluví cizími jazyky? Edith Piaf to nesvedla také a není Lucčina vina, že Česko je menší než Francie. Důležitější je skutečnost, že sláva a peníze jí nikdy nestouply do hlavy a je i v padesáti stejně bezprostřední a osobnostně kompaktní jako v dobách, kdy v oděvních závodech obšívala límce košilí.

Problém je jinde a nezpůsobila ho ona. Problém je v tom, že příliš často na postavy a postavičky šoubyznysu je nakládáno břemeno, na které nejsou stavěné. Mnozí z nich pak snadno uvěří, že jejich pomíjivá sláva je opravňuje k něčemu většímu, než je zpívání a hraní – třeba k tomu být svědomím národa, světlonoši dobra a mravními apoštoly. Ti, co sotva zahlédli svět za tmavými skly limuzín, mají sto chutí začít mluvit do věcí veřejných jen proto, že mají blíž k mikrofonům a televizním kamerám.

Bludem umravňovačství Lucka opravdu netrpí a světanápravcem se necítí. Zpívá, nekáže. Na vlastní slávě necizopasí. Své postavení si nevydobyla tím, že by se za každou cenu chtěla vézt na hřebenu společenských nálad. Dokázala plout proti proudu. V tom je možná moudřejší, než dokáže rozpoznat sama.

Často mi vyprávěla o svém vztahu ke Karlu Gottovi. Toho obdivuje nikoli proto, že bohorovně přešel mlčením reputační škody, jež si sám způsobil ve slabé chvilce, ale proto, že je dokázal odčinit neskutečnou usilovností a pracovitostí. Popový zpěvák nemůže být o mnoho lepší než obecný lid, pro který zpívá. Ona sama se dávno stala podobným fenoménem. Tvrdošíjnost a houževnatost v kombinaci s nevšedním nadáním – to je síla, proti které je každá předpojatá kritika krátká.

V novém čísle Reflexu se vynikající zpěvačce věnujeme ještě více. V prodeji od čtvrtka 7. dubna, přesně od dne jejích narozenin.Klíčová slova: zpěvačka, pop musicDiskuse ke článku