nahoru

Ne, Zeman nám setrvání v EU skutečně vnucovat nebude!

Jiří Leschtina29. února 2016 • 17:00
Ne, Zeman nám setrvání v EU skutečně vnucovat nebude!
foto: Kreml

Český prezident na besedě s občany v Semilech prohlásil, že je pro referendum o vystoupení z Evropské unie. On sám by prý v takovémto plebiscitu hlasoval proti vystoupení, neboť není odchodu Česka z EU nakloněn. „Je to samozřejmě moje přesvědčení, které nikomu z vás nevnucuji,“ dodala hlava státu.

Tady něco nesedí. Představme si, že by případný odchod Velké Británie z unie vyvolal u nás zásadní politickou a občanskou diskuzi, zda nemá z EU odejít i Česká republika. A do toho si dosaďme prezidenta, který by v okamžicích zásadního rozhodnutí o dalším civilizačním směřování naší země říkal: Nejsem pro vystoupení, ale nevnucuji vám to.

Není ale posláním politiků získávat pro svá přesvědčení občany? A pokud o sobě Zeman tvrdí, že je eurofederalista, neměl by jako nejvyšší představitel státu veřejnosti vysvětlovat, proč má pro nás členství v unii smysl i přes všechny problémy, s nimiž se EU potýkala a dál bude potýkat?

Quido Bílý chce odvolat Ovčáčka, na jeho místo jmenovat Svatou Jelenu - Laň z Albertova…
Kdo jiný než prezident by měl bourat nebezpečné iluze, že nám bude nejlépe, když se vykašleme na své závazky k unii a uzavřeme se v české kotlince obklopené horami, přes něž se evropské bouře nějakým zázrakem přeženou?

Bohužel, je velmi pravděpodobné, že přesně ve stylu „nic vám nevnucuji“ by Zeman vystupoval. Protože v jeho politické kariéře vždycky přesahovaly osobní motivy a nechuti nad zájmy státu. A jestliže je vrcholnými západními státníky přijímán se stále větším chladem, ostražitostí či rovnou s nechutí, pak jeho eurofederalismus rychle vychládá. Bez ohledu na to, že pro Českou republiku zůstává přežití unie a setrvání v ní jedinou zárukou její bezpečnosti a svobodného rozvoje.

S obavami premiéra Sobotky, že pokud by Česká republika přestala být členem EU, vrátila by se do sféry vlivu Ruska, byl prezident rychle hotov. „Tím, že jsme v NATO, nemůžeme být v ruské sféře vlivu,“ prohlásil. Jestli je ale někdo výmluvným příkladem, že Rusko může prosazovat svůj vliv, ačkoliv jsme členy NATO, pak je to právě český prezident. Cožpak Zeman nebyl s Robertem Ficem jediným vrcholným představitelem NATO a států unie, který byl přítomen na oslavách 70. výročí konce války v Moskvě v okamžiku, kdy vrcholila mohutná vojenská přehlídka na Rudém náměstí? A kdy Moskva přebírala Krym?

Zavražděný Boris Němcov by mohl mít v Praze náměstí
Koneckonců byl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, s nímž Zeman vykouřil nejednu cigaretu, kdo již v březnu 2009 prohlásil, že Rusko stále považuje Českou republiku za svoji sféru vlivu. A vytrvalá podlézavost českého prezidenta vůči Moskvě jen může v ruském vedení vzbuzovat naděje, že česká kolonie není ztracena navždy.Bylo jen otázkou času, kdy si Zeman začne pohrávat s myšlenkou referenda o vystoupení z Evropské unie. A není náhodou, že se pro ně vyslovil v době, kdy jsme jedinou unijní zemí, v níž odpůrci členství v EU převažují nad příznivci. K čemuž nemalou měrou přispěl i sám Zeman striktním odmítáním unijních sankcí proti Rusku nebo vyhrocenou antiuprchlickou rétorikou.

Přitom není pochyb o tom, že pokud by v Česku narostly i politické síly, prosazující odchod z EU, bylo by referendum nevyhnutelné. Už jenom proto, že plebiscit předcházel našemu vstupu do EU.

Zároveň ale je jasné, že czexit by byl v zájmu Moskvy, která by pro jeho podporu rozpoutala s pomocí tuzemských putinovců propagandistické peklo. A zrovna tak můžeme vzít jed na to, že Zeman by se proti zájmům kremelských vládců aktivně nepostavil.

Kauza Peroutka ještě neskončila, prezident minulosti stále hledá Přítomnost

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,520
21,730
28,490
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější