nahoru

Dobrovolníci, pomáhejte chudým Čechům, ne uprchlíkům: Humanitární katastrofa nízké intenzity

Jiří X. Doležal3. února 2016 • 15:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
archiv Reflexu

Včera publikovaná „zpráva o stavu chudoby“ ukazuje, že i v naší bohaté zemi žije nejméně dvě stě tisíc lidí — nepočítaje bezdomovce —, kteří jsou na samém existenčním dně a doslova živoří. Každá sebemenší nadstandardní platba je může poslat na ulici.

Sto tisíc Čechů, nepočítaje bezdomovce, žije pod hranicí chudoby a často nemají peníze na jídlo. Dalších sto tisíc na hraně chudoby balancuje měsíc od měsíce, týden od týdne. Stačí rozbitá pračka a jsou vyřízeni. Na opravu si musí půjčit u lichváře a jedou.

To říká zprávy Charity ČR za loňský rok.

„Setkáváme se často s tím, že rodiče se rozhodují, jestli zaplatí jídlo, nebo topení,“ říká Jorge Nuno Mayer, generální sekretář neziskovky Caritas Europa. Na hranici chudoby se podle zprávy v Česku pohybuje mnohem větší procento lidí než v jiných zemích Evropy.

Peter Singer, nejvlivnější žijící filozof, pro Reflex: Pomáhat druhým je i ve vašem zájmu
Základním problémem nejchudších je samozřejmě předlužení, ať už z nevýhodných spotřebitelských úvěrů, nebo kvůli dluhům za zdravotní a sociální pojištění. Řada nejchudších se totiž pokoušela o podnikatelskou činnost a nevyšlo to.

Ti lidé jsou drženi u dna většinou kumulovanými exekucemi a jejich šance vymanit se z bídy, či alespoň splatit dluhy je minimální. V bídě žijí i jejich děti. Zpráva neříká, kolik takových dětí je, ale vzhledem k početnosti skupiny jsou jich tisíce, možná desetitisíce. Pro chudobu rodičů nemají dostatek jídla.

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Kuchařka Ládi Hrušky bestsellerem? No samozřejmě! I chudí chtějí jíst
Jde o lidi, kteří žijí v našich městech, jež denně potkáváme. Nejsou nijak nápadní. Přesto žijí v podmínkách trvalé humanitární katastrofy nízké intenzity. A jsou jich dvě procenta populace.

Proto si s dovolením troufnu vyslovit jeden rouhačský názor na adresu dobrovolníků a poskytovatelů humanitární pomoci, privátním i institucionálním: Když už chcete být dobročinní, nebylo by přece jen lepší než platit vzdělání dítěti v Indii, koupit někomu kozu v Gambii či vozit později spalované deky uprchlíkům na Balkáně přispět na to, aby děti z těch dvou set tisíc našich živořících nejchudších spoluobčanů měly na oběd?

Stovky nahých těl na jednom snímku, tak vypadají skutečně velkolepé skupinové akty

 

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
22,240
29,260
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější