Tikající bomby: Mezi migranty z islámských zemí existuje velké nebezpečí radikalizace | Reflex.cz
nahoru

Tikající bomby: Mezi migranty z islámských zemí existuje velké nebezpečí radikalizace

Jiří X. Doležal13. prosince 2015 • 11:00
Uprchlíci na Italském pobřeží
Uprchlíci na Italském pobřeží
• foto: 
Adéla Knapová

Uprchlíci i ekonomičtí migranti, kteří k nám přicházejí a jejichž letošní vlna jen do Německa přinesla milion cizinců, jsou časovanou bombou, která tiká po celé západní Evropě, a která může explodovat.

Z dnešních migrantů se samospádem, bez jakéhokoliv přičinění Islámského státu a jen s malým přispěním západoevropských radikálů, mohou stát islamisté.

Terorismus nejčastěji vyplývá z frustrace, nespokojenosti s vlastním bytím a vyhlídkami do budoucnosti, které jsou nelákavé až odpudivé. Už v průběhu prvního roku pobytu v Evropě se většina migrantů dostane do takové frustrující, neuspokojivé a beznadějné pozice, a to v nich jiskru radikalismu může zažehnout spolehlivěji než Abú Bakr al-Baghdádí.

Mnozí z nich přicházejí s nerealistickými, až nesmyslnými představami o životě v Evropě. Řada z nich počítá s tím, že automaticky po příchodu do Německa obdrží zdarma dům v lepší čtvrti a pravidelný příjem. V uprchlickém zařízení Bělá - Jezová, které jsem navštívil, byl afgánský jinoch, který mířil do Německa studovat medicínu. Přitom měl dvě třídy základní školy.

Poradce izraelských premiérů: Je to váš konec
Jefim Fištejn 9. září 2015 • 18:06

Poradce izraelských premiérů: Je to váš konec

Bude stačit rok, aby zjistili, že jsou na dně společnosti, že bez jazyka a kvalifikace mají malou šanci najít dobrou práci, a že ty zdánlivě vysoké západoevropské sociální dávky v eurech v Německu ve skutečnosti znamenají třít bídu.

Stejně jako končí děti majority ze sociálně špatně postavených rodin a bez šancí u neonacistů, skončí mladí z téhle uprchlické vlny v partách nejrůznějších radikálních imámů a extremistů. Přiznat si, že za vlastní bídu si můžu sám, je nesmírně těžké a většina frustrovaných běženců si to nikdy nepřizná. Ze svého neúspěchu obviní nás.

Verbuňk radikálů bude pro zklamané mladé muže východiskem z nouze, existenciální spásou a nalezením smyslu. Během velmi krátké doby pobytu v Evropě se z celé řady lidí, kteří sem přišli jen za lepším životem, stanou radikálové otevřeně bojující proti naší společnosti. Bránit se tomuto vývoji neumíme.
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější