nahoru

Rekviem za Lucii Bittalovou

Jiří X. Doležal 22. listopadu 2015 • 18:00
Lucie Bittalová, autorka projektu Měsíc Raka, který pomáhá šířit osvětu ohledně prevence rakoviny děložního čípku.
Lucie Bittalová, autorka projektu Měsíc Raka, který pomáhá šířit osvětu ohledně prevence rakoviny děložního čípku.
• foto: 
Facebook Lucie Bittalové/Měsíc Raka

Dámy a zadaní pánové, chcete se přidat k zádušní mši za zesnulou aktivistku Lucii Bittalovou? Jděte - jste-li žena, nebo pošlete svou partnerku - jste-li muž - na preventivní vyšetření rakoviny děložního čípku!

Osobně jsem Lucii nikdy neviděl, ale na Facebooku jsme se potkávali léta, dávno předtím, než se stala slavnou vytrollením pošuka Kohouta. V sobotu jsem se dozvěděl, že zemřela - a nedá mi to, abych za ní nenapsal pár řádek. Lucii bylo, když zemřela, sedmadvacet let. Je strašlivé a nesmyslné, když umře sedmadvacetiletá holka. Lucii se ale v jednom úhlu pohledu podařilo smrti uniknout. Dala totiž - ve svých sedmadvaceti letech - své smrti nějaký vyšší, jí samotnou přesahující a přetrvávající smysl.

Lucie žila jako normální veselá mladá holka, vášnivá diskutérka i aktivistka a trochu sluníčková veselá holka, která kašlala na gynekologickou prevenci. Později začala pracovat pro Hate Free Culture, a asi před pěti měsíci jí při gynekologické prohlídce, ke které se konečně dokopala, našli pokročilou rakovinu děložního čípku. V České republice ročně zaznamenají asi 1000 nových výskytů rakoviny děložního čípku, přibližně třetina nemocných karcinomu podlehne.

Lucie zůstala aktivistkou i v těžké situaci. Ze své nemoci, ze svého niterného a jistě více než bolestnému příběhu neváhala udělat v podstatě online přenos v rámci její akce Měsíc raka. Jejím cílem bylo varovat ostatní holky, které kašlou na prevenci, a dotlačit je k pravidelným preventivním prohlídkám. Protože když na ně nebudou chodit, mohou dopadnout jako ona.

 

V nejlepším na ní vzpomínají její přátelé. Erich Krömer, Luciin kamarád, pietně na její zdi píše: "Před rokem a půl jsme s Lucií a dalšími pokořili Říp a já doufám, že se s ní jednou, třeba na nějakým nebeským Řípu, zase potkám. Bylo mi ctí tuhle skvělou bojovnici, která mi pod okny venčila králíka :-), poznat.. Co jen dodat... Holky (ale i kluci), nebuďte blbý a choďte na preventivku, rak je kunda! A Lucko, to pokažené sobotní ráno ti stejně jednou vyčtu!"

Byla to nesmírně statečná holka, a my bychom neměli na její odkaz zapomenout. Ne postavit jí pomník, tomu by se sama vysmála. Ale zavést podobnou tradici, jakou se stává Movember. U Martina Veselovského v DVTV Lucie před několika týdny Lucie prohlásila: „Stačilo by mi, kdyby díky mně šly na prohlídku třeba jen 3 ženy“. Pokud vím, z jejích Facebookových přátel už byla na vyšetření většina žen.

Proto prosím - místo rekviem za Lucii: Ženy aktivistky, feministky, lékařští preventisté - pojďte vyhlásit den Luciiny smrti „dnem boje proti rakovině děložního čípku“, kdy by si všechny ženy na to krátké a nebolestivé vyšetření zaběhly!

Diskuse ke článku