nahoru

Roger Waters vytáhl do boje proti Izraeli. Někteří kolegové se mu na to ale vykašlali

Jan Jandourek18. října 2015 • 07:00
Bývalý frontman Pink Floyd Roger Waters
Bývalý frontman Pink Floyd Roger Waters
• foto: 
profimedia.cz
Bývalý frontman Pink Floyd Roger Waters pronesl několik velmi ostrých slov vůči rockové hvězdě Jon Bon Jovimu před jeho koncertem v Tel Avivu, který se konal 3. října. Bon Jovi se totiž nechtěl podílet na bojkotu Izraele.

"Stojíte bok po boku osadníků, kteří upálili dítě," napsal rocker v otevřeném dopise, který se lavinovitě šíří americkými a izraelskými médii. A píše o zločinech, které prý Bon Jovi ignoruje. Píše o tom server Variety, kde byl dopis původně publikován.

Jeho pocity nebyly překvapením pro nikoho, kdo zná hnutí bojkotující izraelské výrobky a povzbuzující k embargu izraelského hospodářského a kulturního exportu - Boycott, Divestment and Sanctions Movement (BDS). Jde o vyvinutí politického a ekonomického tlaku na Izrael ve snaze ukončit izraelskou přítomnost na Západním břehu. Je paradoxem, že palestinská samospráva k bojkotu izraelského zboží nevyzývá, podporuje jen bojkot zboží produkovaného v izraelských osadách na Západním břehu s odůvodněním, že Izrael je soused, Palestinci ho uznávají a mají s ním dohody.

Po celá léta byl Waters ve svém odvětví jedním z nejhlasitějších kritiků Izraele a pravidelně se veřejně pouští do umělců, kteří ignorují jeho volání, aby se v Izraeli nekoncertovalo.

Terčem hnutí už byla i Rihanna a Justin Timberlake kvůli svému vystupování v Tel Avivu. Herečka Scarlett Johanssonová na sebe přivolala kritiku poté, co se stala tváří značky společnosti SodaStream. Společnost byla původně založena na Západním břehu, dnes ale už sídlí jinde.

Nicméně i když se nedaří zpracovat všechny umělce pro propalestinskou propagandu, hnutí se snaží aspoň o menší činy. Na koncertech "neposlušných" se objevují palestinské vlajky, nebo jsou vylučováni z festivalů.

To, co Waters a další dělají, se jeví jako rafinovanější podoba starého antisemitismus. Stoupenci bojkotu samozřejmě tvrdí, že nejde o antisemitismus, ale o kritiku izraelského státu. Na to se dá říct asi tolik, že by pak bylo dobré v rámci vyváženosti mluvit také o palestinském terorismu, třeba teď o nové „módě“ napadat izraelské civilisty na ulici noži. I na první pohled jakoby nevinné „vrhání kamenů“, za které Izraelci palestinské mladíky zavírají, už má oběti na životech.

Producent, herec a známá mediální osobnost Howard Stern, který je sám žid, se vyjádřil na adresu Rogera Waterse dost ironicky: „Kam byste nechal židy odejít, Rogere? Chcete, aby šli zpátky do koncentračních táborů? Židé, jděte na odvrácenou stranu Měsíce a žijte.“Klíčová slova: palestina, pink floyd, IzraelDiskuse ke článku