JIŘÍ X. DOLEŽAL: Pohlreich proti Wintonovi | Reflex.cz
nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Pohlreich proti Wintonovi

Jiří X. Doležal4. července 2015 • 18:00
Nicholas Winton
Nicholas Winton
• foto: 
Profimedia.cz

Lidové noviny předvedly, že jsou opravdu demokratickým mediem oslovujícím lid. K diskusi o možném přejmenování hlavního pražského nádraží na Wintonovo oslovili osobnost více než povolanou. Kuchaře.

Po úmrtí sira Wintona se rozproudila vcelku sympatická debata, jak památku tohoto výjimečného muže uctít. Největší pozornost vzbudil návrh přejmenovat po zachránci stovek židovských dětí pražský Hlavák. Jde o závažný etický problém - máme v minulosti naší země zoufale málo hrdinů, a když už se výjimečně někdo takový objeví, je potřeba zapracovat, aby jeho památka neupadla v zapomnění.

Lidové noviny oslovily celou řadu nejrůznějších osobností veřejného života. Poslance, ministry, koalici i opozici. Jedním z oslovených expertů byl i pan Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař: „Je to směšné...To je zase hovadina! Copak na tom záleží?“ odpověděl listu.

Věc má dva aspekty. První z nich je, že intelektuální obzor pan Polreicha, jak svým názorem projevil, končí nekde mezi vařečkou a pánví. Pojmenovat něco po člověku, který zachránil několik stovek dětských životů, není ani směšné, ani to není hovadina. Spíše mám pocit, že za „hovadinu“ může iniciativu k uctění Wintonovy památky nazvat jen hovado.

Druhým aspektem je, že už i Lidové noviny, které se snaží tvářit jako solidní, bulvarizují svůj obsah do neprostého debilna. Velmi respektuji pana Polreicha v disciplinách, jako je krájení cibule, strouhání mrkve a smažení na pánvi. Jako autoritu na etické otázky jej však respektovat nehodlám, a nemyslím si, že by jej jeho um dobře vařit kvalifikoval na vynášení jakýchkoliv morálních soudů.

Něco podobného jistě musí tušit i v Lidových novinách - snad i tam zaslechli, že k etickým otázkám se mají vyjadřovat spíše filosofové a duchovní než šéfkuchaři. Ale neva - Polreich byl hodně v televizi, takže se stal pro redakci Lidovek morální autoritou. Je to milé a následováníhodné. Proto prosím redakci Lidovek, aby příště, až budou potřebovat vyjádření z lidu, oslovili společnici Reginu z reality show. To teprve bude kompetentní názor! Byla v televizi víc jak Polreich, a ještě tam předváděla erotické tance!Klíčová slova: reflex, winton


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější