VILIAM BUCHERT: Exkluzivně: V řadách Islámského státu bojuje či bojovalo i několik občanů Česka | Reflex.cz
nahoru

VILIAM BUCHERT: Exkluzivně: V řadách Islámského státu bojuje či bojovalo i několik občanů Česka

Viliam Buchert30. června 2015 • 07:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Prezident Miloš Zeman minulý pátek v televizi Prima řekl, že několik lidí z Česka odjelo bojovat v řadách Islámského státu do Sýrie. Premiér Bohuslav Sobotka ale tvrdí, že „nemá podobné informace“. Ovšem podle zjištění Reflexu.cz naše vojenská kontrarozvědka skutečně zaznamenala několik podobných případů.

Jak je v České republice obvyklé, tak se o této mimořádně závažné věci spíše slovíčkaří. Zeman totiž řekl v televizi tato slova: „Verbování pro Islámský stát už podle některých zpráv probíhá, zatím ve velmi omezeném rozsahu, jedná se o jednotky případů, z nichž některé již odjely do Sýrie.“ Premiér Sobotka, ministr vnitra Milan Chovanec a předseda Ústředí Muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi popírají, že by došlo k nějakému verbování. Zdá se přitom, že obě strany mají pravdu. O „verbování“, jak to známe z mnoha západních zemích, se nejedná, jenže to neznamená, že občané Česka v řadách islamistů nebojovali či nebojují. Odjeli podle všeho do Sýrie přes Turecko zcela individuálně. Tedy bez účasti verbířů Islámského státu.

„Zatím víme konkrétně o třech lidech, kteří odjeli bojovat za Islámský stát,“ řekl Reflexu.cz jeden vysoce postavený voják, který disponuje informacemi z Vojenského zpravodajství, což je česká ozbrojená zpravodajská služba.

Podle tohoto zdroje se dokonce tito jednotlivci už vrátili na naše území. Jedná se o radikální islamisty, kterých je celkem v České republice podle tajných služeb několik desítek. Většinou se jedná o lidi, kteří sice už mají naše občanství, ale pocházejí z Balkánu, arabských zemí či Pákistánu. Jsou mezi nimi ale i rodilí Češi.

Muslimští extrémisté jsou v Česku podle zpravodajců financováni především ze Saúdské Arábie, ale některé stopy vedou také do Kataru, Bosny, Egypta a dalších zemí.

Holky, oblékat! Je ramadán! Žádné bikiny ani u moře
Jiří X. Doležal 29. června 2015 • 10:36

Holky, oblékat! Je ramadán! Žádné bikiny ani u mořeKlíčová slova: reflex, islamsky stat


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější