nahoru

Babiš chce použít pro financování státu úspory zdravotních pojišťoven

Andrea Holopová 25. června 2015 • 14:00
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
ČTK

V uplynulých letech ministerstvo financí použilo k placení státních výdajů úspory různých státních institucí. Teď chce použít i zůstatky na účtech zdravotních pojišťoven a ty se proti tomu logicky bouří.

Představte si, že byste si museli povinně převést svůj běžný účet k České národní bance a Andrej Babiš by mohl zůstatek na účtu použít na financování vládních výdajů. Přesně to se teď děje zdravotním pojišťovnám.

Ministerstvu financí se nedaří vybírat daně do státního rozpočtu, přesto minulý rok ministr financí hlásil, že si na stomiliardový deficit rozpočtu nepůjčil ani korunu. Použil totiž k placení výdajů státu zůstatky všemožných státních organizací. Tyhle peníze vyschly a tak si chce Babiš sáhnout na další peníze.

Ministerstvo předpokládá, že zdravotní pojišťovny by takto poskytly k financování státních výdajů zůstatky ve výši 12 až 16 miliard a vláda by tak ušetřila na úrocích, které by musela platit z dluhopisů, kdyby si tyto peníze musela půjčit na trhu, celkem až 400 milionů korun ročně.

Unie zaměstnavatelských svazů, která zastupuje i zdravotní pojišťovny, k tomu uvádí, že zdravotní pojišťovny nejsou státní, a „že  stát si již nyní de facto půjčuje peníze od pojišťoven tím, že různě zmrazuje platby za státní pojištěnce a pravidelně v relaci s růstem mezd nevalorizuje platby“.

Ministerstvo financí zkrátka neumí vybírat daně, a tak jen zahrnuje další a další instituce do jednotného systému vedení účtů, aby mohl jejich zůstatky použít na financování státu. Úřad se pak chlubí tím, že ačkoliv vybralo na daních o sto miliard méně, než kolik byly výdaje, státní dluh se nezvyšuje. Ale braní peněz různých organizací mimo státní rozpočet není nic jiného než vynucené půjčování. Čí peníze si vezme Andrej Babiš příště?Klíčová slova: andrea holopová


Česko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější