Babiš chce použít pro financování státu úspory zdravotních pojišťoven | Reflex.cz
nahoru

Babiš chce použít pro financování státu úspory zdravotních pojišťoven

Andrea Holopová25. června 2015 • 14:00
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
ČTK

V uplynulých letech ministerstvo financí použilo k placení státních výdajů úspory různých státních institucí. Teď chce použít i zůstatky na účtech zdravotních pojišťoven a ty se proti tomu logicky bouří.

Představte si, že byste si museli povinně převést svůj běžný účet k České národní bance a Andrej Babiš by mohl zůstatek na účtu použít na financování vládních výdajů. Přesně to se teď děje zdravotním pojišťovnám.

Ministerstvu financí se nedaří vybírat daně do státního rozpočtu, přesto minulý rok ministr financí hlásil, že si na stomiliardový deficit rozpočtu nepůjčil ani korunu. Použil totiž k placení výdajů státu zůstatky všemožných státních organizací. Tyhle peníze vyschly a tak si chce Babiš sáhnout na další peníze.

Ministerstvo předpokládá, že zdravotní pojišťovny by takto poskytly k financování státních výdajů zůstatky ve výši 12 až 16 miliard a vláda by tak ušetřila na úrocích, které by musela platit z dluhopisů, kdyby si tyto peníze musela půjčit na trhu, celkem až 400 milionů korun ročně.

Unie zaměstnavatelských svazů, která zastupuje i zdravotní pojišťovny, k tomu uvádí, že zdravotní pojišťovny nejsou státní, a „že  stát si již nyní de facto půjčuje peníze od pojišťoven tím, že různě zmrazuje platby za státní pojištěnce a pravidelně v relaci s růstem mezd nevalorizuje platby“.

Ministerstvo financí zkrátka neumí vybírat daně, a tak jen zahrnuje další a další instituce do jednotného systému vedení účtů, aby mohl jejich zůstatky použít na financování státu. Úřad se pak chlubí tím, že ačkoliv vybralo na daních o sto miliard méně, než kolik byly výdaje, státní dluh se nezvyšuje. Ale braní peněz různých organizací mimo státní rozpočet není nic jiného než vynucené půjčování. Čí peníze si vezme Andrej Babiš příště?Klíčová slova: andrea holopová


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější