Babiš chce použít pro financování státu úspory zdravotních pojišťoven | Reflex.cz
nahoru

Babiš chce použít pro financování státu úspory zdravotních pojišťoven

Andrea Holopová25. června 2015 • 14:00
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
ČTK

V uplynulých letech ministerstvo financí použilo k placení státních výdajů úspory různých státních institucí. Teď chce použít i zůstatky na účtech zdravotních pojišťoven a ty se proti tomu logicky bouří.

Představte si, že byste si museli povinně převést svůj běžný účet k České národní bance a Andrej Babiš by mohl zůstatek na účtu použít na financování vládních výdajů. Přesně to se teď děje zdravotním pojišťovnám.

Ministerstvu financí se nedaří vybírat daně do státního rozpočtu, přesto minulý rok ministr financí hlásil, že si na stomiliardový deficit rozpočtu nepůjčil ani korunu. Použil totiž k placení výdajů státu zůstatky všemožných státních organizací. Tyhle peníze vyschly a tak si chce Babiš sáhnout na další peníze.

Ministerstvo předpokládá, že zdravotní pojišťovny by takto poskytly k financování státních výdajů zůstatky ve výši 12 až 16 miliard a vláda by tak ušetřila na úrocích, které by musela platit z dluhopisů, kdyby si tyto peníze musela půjčit na trhu, celkem až 400 milionů korun ročně.

Unie zaměstnavatelských svazů, která zastupuje i zdravotní pojišťovny, k tomu uvádí, že zdravotní pojišťovny nejsou státní, a „že  stát si již nyní de facto půjčuje peníze od pojišťoven tím, že různě zmrazuje platby za státní pojištěnce a pravidelně v relaci s růstem mezd nevalorizuje platby“.

Ministerstvo financí zkrátka neumí vybírat daně, a tak jen zahrnuje další a další instituce do jednotného systému vedení účtů, aby mohl jejich zůstatky použít na financování státu. Úřad se pak chlubí tím, že ačkoliv vybralo na daních o sto miliard méně, než kolik byly výdaje, státní dluh se nezvyšuje. Ale braní peněz různých organizací mimo státní rozpočet není nic jiného než vynucené půjčování. Čí peníze si vezme Andrej Babiš příště?Klíčová slova: andrea holopová


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,070
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější