
Jak uvádí Ministerstvo financí, pokulhává zejména výběr daně z přidané hodnoty, na které se vybralo o 8 miliard korun méně než loni. O 11 miliard méně se vybralo i na spotřebních daních z cigaret. Naopak více než v minulém roce stát vybral na sociálním pojištění.
Výdaje byly za leden až duben vyšší o 19 miliard, neboli o celých 5 procent. Rostly zejména výdaje na spolufinancování projektů Evropské unie. O 5 miliard byly vyšší dotace Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu a zemědělci dostali také úlevu na dani z nafty.
Zatímco loni hospodařil stát za první čtyři měsíce s přebytkem 26 miliard korun, letos skončil v deficitu 380 milionů korun.
Opakuje se tak situace z ledna, února a března, kdy byly příjmy také horší než před rokem a výdaje vyšší.
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, k tomu uvádí: „Po čtyřech letošních měsících setrvale slabších výsledků v porovnání se stejným obdobím loňského roku již nelze výsledek stavu plnění rozpočtu zdůvodňovat výlučně jednorázovými a přechodnými vlivy. Je zřejmé, že hospodaření státu meziročně poněkud pokulhává.“
Heslo „bude líp“ se tak nenaplňuje, alespoň pokud jde o hospodaření státu. Protože se příjmy snižují a výdaje rostou, dluh státu tím pádem narůstá.