Vypukla velká muslimská válka: 11 sunnitských států zaútočilo na šiítské rebely v Jemenu | Reflex.cz
nahoru

Vypukla velká muslimská válka: 11 sunnitských států zaútočilo na šiítské rebely v Jemenu

Daniel Baret26. března 2015 • 11:55
Jemen válka
Jemen válka
• foto: 
ČTK

Vedle Libye, Iráku a Sýrie se do naprostého chaosu propadl i Jemen. Země je rozkouskovaná a už několik let se zde bojuje. Navíc dnes v noci na šiítské rebely v tomto státě zaútočila Saúdská Arábie a dalších deset muslimských zemí. Zjevně se jedná o krvavé vyřizování účtů právě mezi sunnity a šiíty. Ten už známe ze Sýrie, Libanonu či Iráku. Blízký východ tak stojí před rozsáhlou mnohonárodnostní a náboženskou konfrontací.

Saúdská Arábie a její spojenci zahájili dnes v noci vojenskou operaci v Jemenu, jehož značnou část v současnosti ovládají šíitští povstalci z řad národa Húsiů. Akce zahrnuje letecké údery i pozemní útok. Rijád vysílá do akce až 150 000 vojáků a 100 bojových letounů, uvedla televizní stanice Al-Arabíja. Účelem operace, je prý „ochraňovat a hájit legitimní vládu“, jenže ta byla podle západních měřítek také teroristická a nedemokratická.

Varovné je, že na operaci se podílejí rovněž letadla z Maroka, Jordánska, Súdánu, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu a Spojených arabských emirátů. K pozemní akci se prý hodlá připojit i Egypt či Pákistán. Šiítské povstalce v Jemenu naopak podporují Írán a částečně libanonský Hizballáh a některé frakce z Iráku.

Navíc Saudům poskytly logistickou a zpravodajskou podporu USA.

Podle expertů ale tato velké akce povede nakonec k naprostému kolapsu Jemenu a navíc může vyvolat širší mezinárodní konflikt.

Takřka neřešitelným problémem je, že jemenští šiíté, kteří tvoří asi 40 procent obyvatelstva, odmítají uznat gangsterskou vládu sunnitského prezidenta Abdara Rabbú Mansúr Hádího. Jenže ten je zase kvůli odporu vůči radikálním islamistům spojencem Západu.

Húsíové v současnosti podle Saúdské Arábie kontrolují jemenské letectvo a balistické střely. Jeden z členů jejich vedení v reakci na zahájení úderů v televizi Al-Džazíra řekl, že jde o agresi vůči Jemenu a že rozpoutá v celém regionu velkou válku.

Situace v Jemenu je skutečně naprosto nepřehledná a stát vykazuje již delší dobu známky totálního zhroucení. Je proto již delší dobu semeništěm teroristických a zločineckých skupin.

V Jemenu proti sobě bojují čtyři velké ozbrojené formace. Šiíté, kteří obsadili významná města a mají v držení asi třetinu území. Pak zbytky vojska věrné prezidentu Hádímu. Proti oběma skupinám bojují ale také jednotky loajální bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. A kolem pětiny území ještě ovládají radikální islamistické skupiny, které se hlásí k al-Kaídě.

Do toho všeho vstupuje teď Saúdská Arábie a její spojenci. Velká muslimská válka je na spadnutí.

Daniel Baret

Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,080
29,230
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější