nahoru

VILIAM BUCHERT: Babišovo ANO neumí spolupracovat, chce všechno. Nakonec proti němu budou bojovat všichni

Viliam Buchert 13. října 2014 • 12:00
Andrej Babiš a jeho úspěšné ANO
Andrej Babiš a jeho úspěšné ANO
• foto: 
ČTK

Hnutí ANO se po komunálních volbách usmívalo. Otázkou je, jak dlouho mu to vydrží. Vzrůstající moc Andreje Babiše totiž zcela logicky vyvolá silnou protireakci. A nakonec se to může otočit proti tomuto nestandardnímu hnutí. Je to jen otázkou času. I když se o to mnozí snažili (už před Babišem), politika nefunguje jako firma.

Například ANO sice vyhrálo volby v Olomouci, ale nebude mít ani primátora, ani nezasedne v městské radě, bude v opozici. To je pro Babiše výsledek reálné politiky, i když to spíše můžeme označit za jasné politikaření. Koalici v Olomouci vytvoří ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL a primátorem bude sociální demokrat Antonín Staněk. Podobná situace se může opakovat i na jiných místech a také při podpoře kandidátů v druhém kole voleb do Senátu.

Andrej Babiš se zásadně mýlí v tom, že vše převálcuje. Jistě, má v české politice nejvíce peněz a zásadní mediální vliv, jenže i to začne na většinu voličů působit kontraproduktivně. U některých je to jasné už delší dobu, dalším to postupně dojde. Demokratická a parlamentní politika je ze zásady založena na spolupráci, ne na neustálém vyhraňování se proti někomu. Navíc tvrzení, že všechno je špatně a všechno se má změnit, je absurdní. Pouze nekoneční kverulanti a nespokojenci věří tomu, že permanentní změna vede k lepšímu. Životní realita je jiná.

Hnutí ANO je založeno na protestu, i na protestu proti všem ostatním stranám. Jednotlivé strany to pochopily, ČSSD a KDU-ČSL ještě úplně ne. Ale jak bylo vidět při komunálních volbách, sociální demokracii spolupráce s Babišem oslabuje. Premiér Sobotka se sice tváří, že mu to nevadí, ale je jasné, že celostátní vládní koalice ČSSD a ANO odsoudí socialisty do nevítězných pozic. U lidovců je to v podstatě jedno, protože voliči jsou u KDU-ČSL zvyklí, že jejich strana vládne s kýmkoli.

ANO se veze na vítězné vlně a pravděpodobně mu to ještě nějakou dobu vydrží. Až všechny ostatní strany pochopí (i ty vládní), že to vede k jejich marginalizaci, začne mít Andrej Babiš problémy. Ale to potrvá ještě několik let.Klíčová slova: volby, Andrej Babiš, Ano2011Diskuse ke článku

 

Nejčtenější