nahoru

JAN JANDOUREK: Najde se ještě nějaká estébácká nula, co si kopne do Havla?

Jan Jandourek 8. června 2014 • 14:00
Václav Havel
Václav Havel
• foto: 
ČTK

Příznakem nového pojetí života České republiky je vyřizování účtů s lidmi, co se nějak podíleli na změnách po roce 1989. Protože symbolem změn je Václav Havel, došlo pochopitelně nejdřív na něj.

Skvadra všelijakých nul, komunistů, estébáků, milicionářů, lampasáků, pohraničníků a dalších normalizačních elit, včetně dnešních stalinistických komsomolců se teď může vyřádit. Nejrafinovanější varianta je ta, že se někdo tváří, že je pravičák a pak napíše něco ve stylu soudruha Kojzara z Rudého práva - Haló novin. Běžný trik, na to už neskočí ani malé dítě, zatrpklého bolševika a ruského agenta už dnes pozná každý, kdo není navedený, nebo nepozbyl zdravého rozumu.

Václav Havel měl dost chyb, jako každý živý člověk. Nic z toho ale není tajné. Měl hodně žen, kouřil, měl prominentní postavení. Mít hodně žen a kouřit ale není stejný problém jako mít jednu ženu a zavést totalitní režim a zradit přátele, jako třeba Hitler a Gottwald. Havel zastával dříve názory, které zní dnes podivně, všelijaké socialismy a představa o zrušení NATO.

K rozumnému opojení ovšem patří schopnost vystřízlivět a to Havel měl. Samozřejmě že lidi dráždilo, že kázal o skromnosti a ošklivých hypermarketech a panelácích a jezdil mercedesem a měl „domeček“ v Portugalsku.

Že dokázal v politice intrikovat – stejně jako Masaryk, že. Jeho pověstný výrok o „humanitárním bombardováním“ je věc vytržená z kontextu, řekl to jinak, což různým promiloševičovským a proruským myslitelům nevadí. To bombardování bylo správné, asi tak, jak může být nějaké bombardování správné, když jde o to, zabránit diktátorským vraždám. Jinak není o co o co stát. Havlovské pojetí lidských práv bylo správné. Havel za něj v životě trpěl a nemá to nic společného s tím, jestli dostával honoráře za své hry ze zahraničí. Proč by je nedostával, když je napsal a proč ne ze zahraničí, když tady byly zakázané.

Bolševici zase vylézají z Vltavy jako Čapkovi mloci. Dělají tsss, tsss a jsou děsně drzí. Tak naštěstí už s nimi máme své zkušenosti. Havel nebyl světec, ale zločinní rudí trpaslíci nás o tom nebudou poučovat. Ať zůstanou na zahrádkách poblíž kompostu jako historická kuriozita.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější