nahoru

Nová vláda se do odstraňování údajných Kalouskových zločinů s ožebračením lidu moc nechystá

Jan Jandourek 21. dubna 2014 • 08:09
Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• foto: 
MICHAL SVÁČEK / MF DNES / Profimedia

Skončila Nečasova vláda, která bývala obviňována z ožebračení národa. Mimo jiné kvůli zvyšování daní a nepřehlednosti, kterou vnesla do důchodového systému. Pak přišla Zemanova (pardon, Rusnokova) vláda takzvaných odborníků, o které škoda mluvit. Teď tedy nastoupily nové svěží síly.

Zatím se ale nezdá, že by se všechno mělo vrátit do starých časů před Kalouskovým řáděním. Tehdy socialisté působivě mluvili o tom, jak špatně dopadne prostý člověk, když se bude škrtat a zvýší DPH. Kroky samotné nechme teď stranou. Máme novou garnituru a bylo by možné všechno napravit, daně snížit, trochu se zadlužit a nastartovat kola růstu.

Zatím se nezdá, že by vláda něco takového připravovala. Krom toho, že se před Velikonocemi koalice dohodla na snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu z 15 na deset procent. Změna by měla začít platit od začátku příštího roku. O snížení DPH na dětské pleny bude muset vláda ještě jednat s Evropskou komisí.

Tak byl to zločin?

Pokud jde o knihy, nakladatelé a knihkupci to vítají. Jenže předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka už pro ECHO24 upozornil, že odvětví by se stabilizovalo až při poklesu na pět procent a i tak by se to projevilo až za půl roku. Jen změna cenovek u statisíců titulů by byla práce na rok. Pouze nové tituly by mohly být levnější.

A pokud jde o pleny, představa, že Evropská komise couvne tam, kde už necouvla dříve, je dost nerealistická.

Celkem tedy zůstává všechno při starém. Laik se ptá, v čem to je. Buď tedy Nečas s Kalouskem nespáchali daňový zločin ožebračení národa a ty řeči kolem byly jen palbou v permanentní opoziční volební kampani, nebo spáchali a měl by se ten zločin důkladně napravit. Pravda bude nejspíš prostší, ukázalo se, jako vždycky, že zdroje nejsou a když už tu špinavou práci zdražování odvedl někdo jiný, nechá se to potichu při starém. Jen se občas vypustí reklamní balónek naznačující boj za lid.Klíčová slova: kalousek, babiš, Nečas, sobotka


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější