nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Nemáte nárok na bezbolestnou popravu

Jiří X. Doležal 18. ledna 2014 • 08:00
Trest smrti
Trest smrti
• foto: 
profimedia.cz

V USA v noci na pátek popravili dalšího odsouzence na smrt. Státní návladní ke kauze podal vysvětlení, ze kterého mrazí. Trýznivá smrt by neměla být trestem!

V nedávné minulosti proběhlo několik poprav, proti kterým nemohl nic říct ani jejich zapřísáhlý odpůrce. Při popravě Saddáma opravdu nehrozilo, že popravují nevinného. A u stále více poprav – především v technologicky vyspělé Americe – je díky testům DNA opravdu vyloučeno, aby byl omylem popraven nevinný.

V noci na pátek v americkém Ohiu popravili třiapadesátiletého vraha a sexuálního násilníka. Nechávám teď stranou, zda to byla poprava nesporně usvědčeného (třeba testy DNA), nebo zda byla jeho vina diskutabilní. Zásadní je, že McGuireho popravili novou směsí jedů, dosud neozkoušenou, a průběh popravy naznačoval, že se při ní popravovaný dusil – chroptěl a lapal po dechu.

Trest včetně popravy nesmí být podle amerických zákonů příliš krutý. Když však odpůrci popravy tímto argumentem argumentovali, odpověděl jim asistent vrchního prokurátora státu Ohio Thomas Madden: „Nemáte nárok na bezbolestnou popravu.“

Poprava sama o sobě je více než diskutabilní akt. Trýznivá poprava je ale zcela nepřijatelná, jde o středověký postup odplaty bolestí, a causa McGuireho ukazuje, že Amerika je v mnoha oblastech necivilizovanou zemí. Když už chtějí své odsouzence zabíjet, měli by to alespoň dělat bezbolestně.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější