nahoru

ANDREA HOLOPOVÁ: Němci už druhý rok hospodaří s přebytkem

Andrea Holopová 14. ledna 2014 • 12:00
ANDREA HOLOPOVÁ: Němci už druhý rok hospodaří s přebytkem
foto: Václav Teichmann

Německá vláda kancléřky Angely Merkelové hospodařila loni s přebytkem státního rozpočtu osm miliard eur. Vláda v Německu tak hospodaří s mírným přebytkem už druhý rok za sebou.

Německá vláda hospodaří s nižšími výdaji než příjmy, přestože do rozpočtu EU odvádí 20 miliard eur a dalších osm miliard eur odvedla do záchranného fondu eurozóny, takzvaného ESM. Kromě Němců hospodaří v Evropské unii s vyrovnaným rozpočtem už jen Estonsko a Švédsko. Ostatním zemím se zadluženost zvyšuje. Například naši poslanci odhlasovali, že Česká republika letos utratí o 112 miliard korun víc, než kolik vybere na daních.

Němci hospodaří s vyrovnaným rozpočtem díky ústavnímu zákonu o vyrovnaném rozpočtu, který schválili poslanci napříč stranami v roce 2009. Ústava nyní politikům zakazuje utrácet více peněz, než kolik vyberou. Podobný zákon v ústavě mají už od roku 2002 Švýcaři.

U nás zákon o vyrovnaném rozpočtu nemáme a vlády už od roku 1997 hospodaří na dluh.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější