nahoru

VILIAM BUCHERT: Zemanovci před krachem. Jméno prezidenta z názvu zřejmě zmizí

Viliam Buchert 21. prosince 2013 • 12:09
Zemanovci
Zemanovci
• foto: 
profimedia.cz

Strana práv občanů Zemanovci zažívá nejhorší období své krátké historie (založena byla v říjnu 2009). Krach v říjnových volbách, vnitřní rozbroje i velký dluh za kampaň, řeší dnešní sobotní sjezd. Navíc se od svého dítěte odvrací i prezident Miloš Zeman.

Pouhých 1,5 procenta hlasů v říjnových předčasných volbách a obrovský propadák Zemanovců, má pro prezidentskou stranu závažné důsledky. Například na předvolební kampaň si strana půjčila deset milionů korun, ale experti odhadují, že celá kampaň stála až kolem 50 milionů. Protože kvůli slabému výsledku bude i příspěvek státu pro SPOZ malý, není jasné, jak chce tento politický subjekt zaplatit své závazky. Navíc se Zemanovci finančně výrazně vyčerpali už při prezidentské kampani.

Nakonec sice v lednu prosadili za podpory voličů KSČM, ČSSD a části ODS Miloše Zemana na post prezidenta, ale samotná hlava státu je ke své straně čím dál rezervovanější. Zeman naznačil, že jeho jméno by mělo zmizet z názvu hnutí a v sobotu odmítl i pozvání na sjezd. SPOZ splnil pro Zemana roli pověstných „užitečných idiotů“ a prezident už stranu k ničemu nepotřebuje. Zbavování se svých někdejších přívrženců je přitom pro Zemana obvyklou záležitostí.

Uvnitř strany se také vyprofilovala odbojná skupina kolem zakladatele SPOZ Miroslava Šloufa, proti které stojí věrní Miloše Zemana. Představitelé Zemanovců ale všechny problémy bagatelizují a tvrdí, že strana se z neúspěchu rychle oklepe. Bez samotného Miloše Zemana však SPOZ v podstatě ztrácí smysl své existence. Zajímavé je, že Zemanovcům nepomohla ani výrazná účast ve vládě Jiřího Rusnoka. Z možné politické štiky české politiky tak podle všeho odplouvá strana působící dnes jako leklá ryba.Klíčová slova: Zemanovci


Česko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější