VILIAM BUCHERT: Zemanovci před krachem. Jméno prezidenta z názvu zřejmě zmizí | Reflex.cz
nahoru

VILIAM BUCHERT: Zemanovci před krachem. Jméno prezidenta z názvu zřejmě zmizí

Viliam Buchert21. prosince 2013 • 12:09
Zemanovci
Zemanovci
• foto: 
profimedia.cz

Strana práv občanů Zemanovci zažívá nejhorší období své krátké historie (založena byla v říjnu 2009). Krach v říjnových volbách, vnitřní rozbroje i velký dluh za kampaň, řeší dnešní sobotní sjezd. Navíc se od svého dítěte odvrací i prezident Miloš Zeman.

Pouhých 1,5 procenta hlasů v říjnových předčasných volbách a obrovský propadák Zemanovců, má pro prezidentskou stranu závažné důsledky. Například na předvolební kampaň si strana půjčila deset milionů korun, ale experti odhadují, že celá kampaň stála až kolem 50 milionů. Protože kvůli slabému výsledku bude i příspěvek státu pro SPOZ malý, není jasné, jak chce tento politický subjekt zaplatit své závazky. Navíc se Zemanovci finančně výrazně vyčerpali už při prezidentské kampani.

Nakonec sice v lednu prosadili za podpory voličů KSČM, ČSSD a části ODS Miloše Zemana na post prezidenta, ale samotná hlava státu je ke své straně čím dál rezervovanější. Zeman naznačil, že jeho jméno by mělo zmizet z názvu hnutí a v sobotu odmítl i pozvání na sjezd. SPOZ splnil pro Zemana roli pověstných „užitečných idiotů“ a prezident už stranu k ničemu nepotřebuje. Zbavování se svých někdejších přívrženců je přitom pro Zemana obvyklou záležitostí.

Uvnitř strany se také vyprofilovala odbojná skupina kolem zakladatele SPOZ Miroslava Šloufa, proti které stojí věrní Miloše Zemana. Představitelé Zemanovců ale všechny problémy bagatelizují a tvrdí, že strana se z neúspěchu rychle oklepe. Bez samotného Miloše Zemana však SPOZ v podstatě ztrácí smysl své existence. Zajímavé je, že Zemanovcům nepomohla ani výrazná účast ve vládě Jiřího Rusnoka. Z možné politické štiky české politiky tak podle všeho odplouvá strana působící dnes jako leklá ryba.



Klíčová slova: Zemanovci


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější