nahoru

JAN JANDOUREK: Komunisté teď vytahují Fučíka, kterého sami cenzurovali

Jan Jandourek10. prosince 2013 • 07:00
Julius Fučík
Julius Fučík
• foto: 
Wikipedia.org

Pokud jde o odboj, mají komunisté dost másla na hlavě. Jeho hrdiny utiskovali stejně jako nacisté. Měli by raději mlčet.

Pan Jaroslav Kojzar, znalcům a pamětníkům netřeba to jméno představovat, začal na stránkách Haló novin v pondělí cupovat publicistu Jana Zieglera. „Jakýsi pan Jan Ziegler (…) se pustil před časem do Julia Fučíka. Už titulek napovídá o lecčems. Prý válečné hrdiny znevážili komunisté a místo nich nastrčili Fučíka."

Dále Kojzar pokračuje v myšlenkách o Fučíkovi: „Účastnil se ilegální práce a vydával dokonce ilegální noviny s docela nemalým dosahem, a dokázal, na rozdíl od mnoha a mnoha jiných, vodit gestapáky za nos a tak ochránit desítky známých umělců. To se nepovedlo nikomu jinému. Zná snad pan Ziegler nějaký podobný příklad? Jistě lze polemizovat s tím, že málokomu, snad nikomu v oněch dobách, se nepodařilo napsat na motácích knihu. Příležitost možná měli další.“ A říká, že „Fučíkova Reportáž je plna dramatu, ale nikoli absurdního, i když skutečnost bývá někdy daleko absurdnější než Largo desolato Václava Havla“.

Tedy pokud jde o tu absurdnost, spočívá v tom, že Fučíkova reportáž vyšla v úplnosti až péčí kapitalistického nakladatelství TORST. (Havlovy hry tu za komunisté vycházet nesměly.) Soudruzi tajili čtyřicet let motáky, kde sám Fučík o sobě píše, že některé informace gestapákům pustil. Nehodilo se jim to do obrazu hrdiny.

Až kapitalisté dopřáli Fučíkovi svobodu projevu. S. Kojzar také nepřipomíná, že to byli komunisté, kdo zavíral a popravoval účastníky odboje, jen proto, že to byli účastníci západního odboje. Opomenul, že i Ludvíka Svobodu zadrželi. Františka Fajtla zavřeli. Po komunistickém převratu byl propuštěn z armády, zatčen a bez soudu rok a půl vězněn na Mírově. Ale co, stačí drzé čelo velké jak poplužní dvůr, jak se říkalo. Ale to jsou komunisté, pořád stejní, lež na lež. Starého soudruha novým kouskům nenaučíš.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější