nahoru

Zaplatí Česko výkupné za dvě unesené ženy v Pákistánu?

Viliam Buchert 20. listopadu 2013 • 07:00
Unesené dívky v Pákistánu
Unesené dívky v Pákistánu
• foto: 
Archív

Osud dvou v březnu unesených Češek v Pákistánu, Antonie Chrástecké a Hany Humpálové, nebyl zatím objasněn. Podle skromných informací místních úředníků a politiků, ale i zdrojů v Česku, by vše mohlo dopadnout dobře.

Propuštění obou mladých žen by bylo samozřejmě skvělou zprávou. Až pak vypuknou spekulace, jak toho bylo dosaženo. Předseda pákistánského senátního výboru Hadží Muhammad Adél před časem v Praze naznačil, že „dívkám by se v zajetí nemělo nic stát“.

Podle bezpečnostních expertů by to mohlo znamenat, že vyjednávání o jejich propuštění probíhá, a že Pákistánci už vědí, kde se nacházejí. V podobných případech je ale na místě velká opatrnost, protože každý chybný krok jedné z vyjednávajících stran může situaci změnit. Podle slov Adéla pro server The Express Tribune, jsou rodiny unesených Češek příliš chudé na to, aby si mohly dovolit zaplatit výkupné, které v podobných případech bývá i ve výši milionů dolarů. To si podle všeho uvědomují i únosci. Těžko ale předpokládat, že ženy budou propuštěny bez jakéhokoli výkupného, to by nebyly tak dlouho drženy v zajetí.

Lze tedy odhadovat, že výkupné zaplatí český stát. Suma by mohla být v řádu milionů korun. Pokud to přinese Chrástecké a Humpálové svobodu, mělo by Česko zaplatit, byl by to správný postup. Jistě se objeví kritici, kteří budou tvrdit, že je to nestandardní. Je, ale jiná možnost neexistuje. Jak vysoká částka to byla, se asi nikdy nedozvíme. Ostatně je to stejné jako v podobných případech, které řešili Francouzi či Němci. Vždy se tvrdí, že únosci nedostali nic, opak byl pravdou.

Nejdůležitější teď je, aby se obě ženy dostaly na svobodu. Částka není rozhodující.Klíčová slova: pákistán, češky, únos


Česko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější