nahoru

DUŠAN ŠRÁMEK: Když Babišovi ulítne huba…

Dušan Šrámek 26. října 2013 • 11:00
Předvolební shromáždění babišovců svoji atmosférou oscilují někde mezi mítinky sládkovců a prvomájovými demonstracemi komunistů
Předvolební shromáždění babišovců svoji atmosférou oscilují někde mezi mítinky sládkovců a prvomájovými demonstracemi komunistů
• foto: 
Pavel Hofman

Poslední televizní předvolební debata byla zajímavá především v jednom momentu. Jak dokonale ze sebe dokázal udělat Andrej Babiš šaška. Některá jeho extempore připomínala chvílemi nějaké komické talk show. Jako by na jeho židli seděl Lukáš Pavlásek, nebo Ruda z Ostravy.

Babišova hvězdná chvíle ale přišla ve chvíli, kdy se rozebíraly otázky fungování politického systému, a přeběhlictví.  Na přetřes přišla rovněž otázka takzvaných vázaných mandátů.  Toto opatření fungovalo za I. republiky a mělo zabránit fluktuaci poslanců. Hlas tak nepatřil jednotlivému poslanci, ale politické straně. Pokud ji poslanec opustil, o mandát přišel. 

Jenže když chtěl Babiš promluvit o „vázaných mandátech“ místo toho mu vyjelo „vázací akt“. A vázací akt je pro změnu jiný název pro závazek spolupráce s StB, používaný v hantýrce obávané komunistické policie. Tedy to, co Babiš, jak tvrdí nikdy nepodepsal, a o čem ani nevěděl, že existuje.

Toto uklouznutí těsně před volbami o Babišovi, a o jeho spolupráci s StB vypovídá víc, než stohy jeho předcházejících lží a mlžení. Ostatně podrobnosti o podepsání vázacího aktu se uchovaly i ve spise, který pod registračním číslem 25 085 StB o svém agentovi vedla. I když byl vázací akt zničen, uchovala se o něm ve spise zpráva.Klíčová slova: reflex, babis, statni bezpecnost, StB


Česko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější