nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Duka pravidla volebního vysílání neporušil

Jiří X. Doležal23. října 2013 • 10:38
Dominik Duka
Dominik Duka
• foto: 
Stanislav Krupař

Vypnutí rozhořčeného projevu Dominika Duky ospravedlňuje šéf Radiožurnálu porušením pravidel volebního vysílání rozhlasu veřejné služby. Duka ta pravidla neporušil.

Když se Dominik Duka v Radiožurnálu rozhořčil, vypnuli ho. Pojďme se podívat podrobněji, co vlastně řekl. Byl na návštěvě rozhlasu po jednání u pana Rusnoka, kde si vyjasňovali stanoviska ohledně socialistického návrhu zákonného opatření podaného ministrem vnitra v demisi Martinem Pecinou. Podle navrhovaného opatření by se církevní restituce neměly vztahovat na Pražský hrad - přesněji církevní stavby v jeho areálu.

Duka k tomu řekl: "Ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Já už dva roky upozorňuji, že v této zemi nás někteří lidé chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali." Výrok je neoddiskutovatelně pravdivý, ten majetek, který nechce Pecina vrátit, skutečně církvi ukradl Klement Gottwald. Pak Duka dodal: "Pokud přijme naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě, protože neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem!"

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Církev začíná být sympatická!
Jiří X. Doležal 22. října 2013 • 18:48

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Církev začíná být sympatická!

Ano, to je samozřejmé. Pokud by církve nedostaly zpět majetek, který jim koministé ukradli, zůstala by naše země alespoň v tomto směru pod rudou vlajkou se srpem a kladivem. Potvrdila by totiž bezpráví spáchané právě ve jménu rudé vlajky.

No a jak to pan Duka řekl, tak ho vypli, kardinál nekardinál a šlo se domu, pořad skončil. To vyvolalo značnou mediální pozornost, takže to musel rozhlas vysvětlit. Šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný napsal iDnes.cz: "Na Radiožurnálu platí Pravidla volebního vysílání. V jejich duchu mají moderátoři instrukce, aby vedli rozhovory podle hesla – nikomu nepomáhat, nikomu neškodit. Dominik Duka byl tázán na výsledky schůzky u premiéra Rusnoka. Dál dostal několik doplňujících otázek. Rozhovor se v závěru dostal už na hranu toho, co vyplývá z výše uvedeného pravidla. Moderátorka jej na to upozornila a pak vedla k závěru. A to po nonverbální domluvě s editorem vysílání," napsal Pokorný iDNES.cz.

Dovolte krátkou citaci: „Pravidla vysílání Českého rozhlasu v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny 2013. Článek 6: Pravidla pro zvaní hostů do vysílání: Pokud host v živém vysílání bez ohledu na moderátorem položenou otázku začne propagovat či naopak kritizovat některého z politiků, kandidátů či některý subjekt, je moderátor povinen okamžitě zasáhnout, případně i přerušit rozhovor."

Duka nemluvil o žádné politické straně ani politikovi, mluvil o konkrétním opatření. A výrok o rudých praporech je pak zcela bez vazby na současné volby. Rudý prapor, srp a kladivo nemá ve znaku žádný politický subjekt, který kandiduje, a i komunisté mají jiné logo. Takže důvodem vypnutí pana kardinála je spíše tradiční česká předposranost než porušení nějakého kodexu.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
26,000
22,740
29,260
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější