nahoru

VOJTĚCH VARYŠ: Volby v Rakousku: Bude z velké koalice malá?

Vojtěch Varyš30. září 2013 • 10:00
Rakousko volby
Rakousko volby
• foto: 
ČTK

Rakousko v neděli vybíralo nové poslance. První předběžné výsledky potvrzují slábnoucí sílu velké koalice a slibují hned dvěma novým stranám vstup do parlamentu. Úspěch populistického podnikatele Franka Stronacha, jenž je nápadně podobný našemu Andreji Babišovi, není nikterak razantní: zřejmě nepřekročí ani šest procent a čeká ho pobyt v opozici. Zato posiluje krajní pravice.

Od roku 1945 vládne v Rakouskou velká koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP) - až na pár nepodstatných výjimek, z nichž většinu tvoří sólo vláda jedné z těchto dvou stran. Časy, kdy obě strany dohromady mívaly přes 90% hlasů, jsou ovšem nenávratně pryč. Vypadá to, že velká koalice bude mít v Národní radě jen těsnou většinu jednoho či několika málo hlasů.

Předvolební diskuse jsou v Rakousku legrační: jako hlavní soupeři proti sobě stojí spojenci; proto letos v televizi říkal kancléř Werner Faymann „nechte mi Michaela jako vicekancléře“. Jeho vyzyvatel, šéf lidovců a ministr zahraničí Michael Spindelegger, by mohl být kancléřem sám, pokud by se odhodlal k obnovení spolupráce krajně pravicovými Svobodomyslnými, u nás tradičně známými jako Svobodní (FPÖ).

Předběžné výsledky předpovídají vítězství sociálním demokratům s 27% hlasů, na lidovce čeká asi 24% a třetí jsou Svobodní pod vedením Hanse Christiana Stracheho s 21%. Velká očekávání nesplnili Zelení, kteří víceméně zůstávají na svém (12%). V parlamentu zasednou dvě nová uskupení: necelých 6% hlasů tam vyšle Team Stronach, podnikatelský projekt kanadsko- rakouského 81letého miliardáře Franka Stronacha, který měl poslance už v minulém období: díky nákupům v klubech jiných stran. Stronach kromě peněz, jež nelenil dát na nákup známých tváří a bombastickou kampaň, přišel s tradiční kritikou korupce, zkažeností politiků a přístupem „budu řídit stát jako firmu“. Jak vidno, zas tolik rakouských voličů neoslovil.

Učit se německy? Nikdy, trvá na svém turecký imigrant, jenž se soudí o sociální dávky

Černým koněm voleb je tak nová liberální strana NEOS (Nové Rakousko), kandidující jako metamorfóza kdysi úspěšného Liberálního fóra, které vzniklo počátkem 90.let odštěpením od Svobodných. Z parlamentu vypadlo Liberální fórum už před čtrnácti lety, NEOS s jeho podporou vznikl teprve loni a v průzkumech veřejného mínění se začal objevovat až letos v létě. Průběžné výsledky připisují kandidátce vedené Matthiasem Strolzem kolem pěti procent hlasů (hranice pro vstup do parlamentu je v Rakousku pouze 4%).

Naopak v parlamentu zřejmě končí Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ), klub pohrobků legendárního krajněpravicového lídra Jörga Haidera, který minule uskupení dovedl k jedenáctiprocentnímu úspěchu a bezprostředně po volbách zemřel při autonehodě. I BZÖ vzniklo odtržením od Svobodných, kterým Haider předsedal od poloviny osmdesátých let a v roce 2000 je dovedl do vlády. Letos BZÖ zřejmě skončí těsně pod čtyřmi procenty a jejich parlamentní kariéra se uzavře, Svobodní by se naopak mohli vrátit do vlády. Spekuluje se také o možné koalici ÖVP se Zelenými – v obou případech by šéf lidovců Spindelegger potřeboval ještě třetího koaličního partnera, logicky se nabízí NEOS. Nicméně pokračování stávající velké koalice se stále jeví jako nejpravděpodobnější. Vše ukáží následující týdny: v Rakousku je zvykem o nové vládě vyjednávat klidně tři měsíce.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,680
28,750
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější