nahoru

VOJTĚCH VARYŠ: Normální je nekandidovat

Vojtěch Varyš17. září 2013 • 14:54
Paroubek Bursík
Paroubek Bursík
• foto: 
profimedia.cz

Rozmáhá se nám tu před volbami taková pěkná nová móda: oznamovat, že ve volbách nebudu kandidovat. Zhusta u těch, které by stejnak nikdo nevolil. Že by českou politiku zachvátila nečekaná vlna sebereflexe? Kdepak, spíš vypočítavost a zbabělství.

V jedné hře Oscara Wilda se potkají dva angličtí přátelé na italském pobřeží a v prosluněném odpolední říká jeden druhému „A nejsou u vás teďka volby?“. Přítel mu odvětí udivenou otázkou: „Copak kandiduji?“

Masivní odpor vůči politice, protkaný českým obyvatelstvem napříč vrstvami a přesvědčeními, zjevně zachvátil i ty, pro něž je politické angažmá úkolem a každodenní m chlebem: v české politice se už nechtějí angažovat ani samotní politici.

Hned dvě bývalé vládní strany se rozhodly, že budou kandidovat jako celek. Věci veřejné a jejich derivát LIDEM sice vyšlou jednotlivce na různé kandidátky snad podobně zapomenutelných uskupení, samy si však s provařenou značkou pro porážku nepůjdou. To je na jednu stranu racionální, na druhou projevem určitého pohrdání. To taková Unie svobody si v roce 2006 účet od voličů za vládní působení nechala vystavit: právem obdrželi 0,3%.

VOJTĚCH VARYŠ: Babiš: „Minimální mzda? To je něco ze zákona? “
Vojtěch Varyš 11. září 2013 • 12:11

VOJTĚCH VARYŠ: Babiš: „Minimální mzda? To je něco ze zákona? “

Kandidovat nebude ani expremiér Jiří Paroubek, který si přitom k tomuto účelu dva roky budoval stranu. Prý aby se neztrapnil příliš slabým výsledkem. Kandidovat nebude dokonce ani Martin Bursík, třebaže kvůli tomu dramaticky těsně před volbami opustil Stranu zelených a založil si partaj novou. Člověk by řekl, že smyslem zakládání politických stran je následně s nimi jít do voleb, ale zjevně je atraktivnější zůstávat mimo politiku.

O mandát se nebudou ucházet ani mnozí další, třeba exministr a stále místopředseda ODS Tomáš Chalupa, kterého – na rozdíl od některých zemanovců – zjevně ani moc nemrzí, že se na kandidátku, kterou čeká rána do zubů, nedostal. Své jméno z volební listiny stáhl i dlouholetý poslanec Jan Vidím a někteří se pro jistotu nechali rovnou napsat na nevolitelné místo. Možná by se předčasné volby měly odložit. Do poslanecké sněmovny se totiž zjevně nikomu nechce.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější