LUBOMÍR HEGER: A je to! HDP přestal klesat. Ehm, čtvrtletně... | Reflex.cz
nahoru

LUBOMÍR HEGER: A je to! HDP přestal klesat. Ehm, čtvrtletně...

Lubomír Heger14. srpna 2013 • 14:33
Pat a Mat
Pat a Mat
• foto: 
Adolf Horsinka / Mafra / Profimedia.cz

Za vládou Pata Nečase a Mata Kalouska učinil dnes symbolickou tečku Český statistický úřad. Podle jeho informací stoupl mezičtvrtletně hrubý domácí produkt o 0,7 procenta.

Číslo, které by ještě před pěti lety nezajímalo ani Hospodářské noviny, vzbuzuje mezi statistiky extázi. Proč? Šest čtvrtletí za sebou chodily zprávy o poklesu, po roce a půl je to první nemínusová hodnota – byť na hranici statistiké chyby.

Takže snad můžeme říci, bože odpusť to rouhání, že krize pomalu KONČÍ?

Kdepak. V meziročním srovnání ve druhém čtvrtletí pořád klesáme, a to více než o procento. Nastal tak jeden z oněch legračních momentů, kdy ekonomika zrychluje i zpomaluje zároveň. Záleží na časovém rozpětí, v jakém to chcete porovnávat.

Takže jestli jsme ještě v březnu jeli sedmdesátkou, do konce června (tedy v samotném závěru vlády bývalé koalice) jsme zrychlili na nějakých třiasedmdesát.

Bod pro Pata s Matem? Jistě! Nicméně ještě loni v červnu jsme měli na tachometru osmdesát a před nástupem nečasů jsme si to hasili asi stovkou.

Deset bodů mínus.

Sbor umrlců jde k volbám

Proč ta ironie? Protože výše uvedené výsledky jsou děsivou vizitkou vlády pravicových stran, které se v těchto zeměpisných šířkách dosud profilovaly jako experti na to, jak slepicím nasazovat orlí křídla.

To až duo Kalousek-Nečas nechali vypracovat novou standardu, pod níž pravice pochoduje poslední dva roky. Je to vlajka škrtalů a škrtičů.

Jistě, klesala celá eurozóna – takové Řecko či Portugalsko dokonce rychleji. Ovšem od těchto zemí nás dělí devatero řek a hor, zatímco sousední Rakousko, Polsko i Německo se klinické depresi Czech Made jaksi dokázaly vyhnout.

Jak? Netahaly za ruční brzdu na dálnici pokaždé, když někde na obzoru zablikalo červené světlo (vzpomínáte na všechny ty řeči o bankrotu jižní Evropy?).

Nedusily chladnokrevně domácí spotřebitele jako markýz Gero Maryčku Magdonovou, aby raketový růst státního dluhu zpomalil o jedno procento za padesát let (neberte to doslova, ale tak nějak to vychází).

Sbor namodralých umrlců jménem domácí poptávka se nemůže dočkat, až na podzim vyrazí k volebním urnám.

Hádejte, jak naloží s informací o mezičtvrtletním růstu HDP ve druhém kvartále..Klíčová slova: reflex, hdp, Pat a Mat, Nečas, kalousek


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější