PETR HOLEC: Máme novou vládu. Teď ještě aby nevládla! | Reflex.cz
nahoru

PETR HOLEC: Máme novou vládu. Teď ještě aby nevládla!

Petr Holec9. července 2013 • 06:00
Jiří Rusnok
Jiří Rusnok
• foto: 
František Vlček / Mafra / Profimedia.cz

Jak už to u nás chodí, přichází s Janem Fischerem coby ministrem financí a vicepremiérem další úřednická vláda, tentokrát jen zaštítěná jménem Jiřího Rusnoka. Teď už jen zbývá, aby se prezident Miloš Zeman ve středu ráno moc neopil a nové ministry bez větší ostudy jmenoval, jak slíbil. A taky aby oni ve skutečnosti nikdy nevládli.

Nejde o to, že snad až na pár výjimek z oboru nejde o vládu odborníků, jak nám sliboval Zeman, když potřeboval ospravedlnit svůj netradiční, byť ústavní tah. Tou nemůže být žádná vláda, jak už vyplývá z podstaty politiky. Snad jen politický nebožtík Stanislav Gross býval vcelku slušný odborník, i když teď už přesně nevím na co. Snad na Šárku Grossovou?

Jde o to, že jediným férovým řešením současné situace jsou předčasné volby. V tom nám Zeman dokonce vyšel i vstříc: Rusnokova vláda je totiž tak divná parta, že snad i ODS s TOP 09 pochopí, že něco takového si fakt nezasloužíme, takže i jejich poslanci dají hlas rozpuštění sněmovně a předčasným volbám. Byť to v případě ODS, jejíž preference se začínají blížit volitelnosti, bude pro mnohé její kádry znamenat, že si po dlouhé době půjdou hledat slušnou práci. Aspoň nám, voličům, lépe porozumí.

ODS s TOP 09 by měly konečně pochopit, že vyčerpaly svůj potenciál. A to jak parlamentní, tak programový. Začněme poslaneckou podporou: končící vládní koalice si sice kvůli hlasování o vlastní důvěře znovu vzpomněla na renegáta ODS Michala Doktora a ten ji krátce před Zemanovým jmenováním Rusnoka premiérem údajně slíbil podporu. Možná ano, přinejmenším na první hlasování. Co ale pak? Z Doktora se totiž po odchodu z ODS stal tak nevyzpytatelný člověk, že svěřit se politicky do jeho rukou je podobné jako svěřit se do rukou dr. Víta Bárty; v pondělí nikdy nevíte, jaká léčba vás čeká v úterý. Vládní koalice by tak sice možná i získala nejtěsnější poslaneckou podporu, tím by ale její vládnutí skončilo. Legislativně by se potácela v limbu.

Což se stejně už děje uvnitř koalice. ODS s TOP 09 se vzájemně kanibalizuje ohledně sKaret a jejich lídři nejvíc bojují ne proti opozici, ale proti sobě, protože hrají o stejné voliče. Důchodová reforma je fiasko, země se potácí v historicky nejdelší recesi a církevní restituce, jimiž se vláda chlubí, neschvaluje z různých důvodů většina občanů. Navíc vládě ODS, TOP 09 a LIDEM nedůvěřuje přes osmdesát procent lidí, další historický rekord. Její čas se prostě naplnil.

A je celkem jedno, že objektivně vzato koalice ODS, TOP 09 a dalších různých stran vládla v ekonomicky nejturbulentnější a politicky obtížné době, takže ji musíme hodnotit v tomto kontextu; globálně se její mandát překryl s dvojí hospodářskou recesí a vnitrostátně s nástupem Bártových VV, což je zhruba stejné jako dostat do rukou suverénně nejhorší karty. Vlastně i proto nyní přišel její čas.

PETR HOLEC: Honzo, neschovávej se a vezmi finance! Jde o slušnost!

BOHUMIL DOLEŽAL: Ministr s lidskou tváří
Bohumil Doležal 8. července 2013 • 10:51

BOHUMIL DOLEŽAL: Ministr s lidskou tváříKlíčová slova: rxrx, reflex, petr holec, rusnok, vlada


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější