nahoru

Nevypočitatelná Karolína Peake

Bohumil Doležal17. prosince 2012 • 12:00
Karolína Peake
Karolína Peake
• foto: 
Tomáš Krist / Mafra / Profimedia.cz

Poslední, lépe řečeno první akce nové ministryně obrany docela pěkně zapadá do křečovitého zmatku, který teď panuje na české politické scéně. Je to zároveň něco, co se dalo čekat: paní Peake má nejasné politické krytí, strana LIDEM žádné politické krytí neskýtá, a je tedy poměrně nevypočitatelná. Což se prokázalo.

 

Ještě minulou středu, při svém nástupu do funkce, paní ministryně ujišťovala, že nechystá žádné personální zemětřesení.

 

Den nato vyměnila šéfa svého kabinetu, ředitele sekce vyzbrojování a svého prvního náměstka Picka. Jako důvody uvedla, že chce mít ve vedení resortu civilní osoby. To je jistě důvod velmi respektabilní, je však bohužel skoro vyloučené, aby to byl důvod jediný.

 

To, že po nástupu vymění šéfa kabinetu, jí těžko může někdo vyčítat. Druhá výměna je už na pováženou a změna prvního náměstka představuje skutečné personální tsunami.

 

Následovala rozlícená reakce prezidenta Klause a podrážděně prý reagoval i premiér Nečas. Pokud jde o prezidenta, připadá mi to v zásadě jako pozitivní signál, zdá se, že v jeho plánech na uplatnění do budoucna, které je obtížné nesledovat s jistým podezřením, hrál pan Picek jakousi roli a paní Peake Klausovi šlápla na kuří oko.

 

Naproti tomu reakce premiéra je docela pochopitelná. Člověk by řekl, že tak závažné rozhodnutí mu měla ministryně předem sdělit. Vzhledem k tomu, že pan Picek je trvalou součástí našeho obranného establishmentu a patří k ministerstvu asi tak jak jelení paroží k hájovně, je ovšem pravděpodobné, že by jí to byl v tom případě pan Nečas zatrhl. Čili pokud jí na odvolání pana Picka záleželo, říci mu to zároveň nemohla.

 

Okamžitě po výměně začali někteří opoziční poslanci spekulovat o tom, že paní Peake přeběhla z premiérova tábora do tábora koaličně-opoziční TOP 09. Jistě, to napadne každého.

 

Zajímavější je jiná spekulace, s níž přišlo Právo s odvoláním na dosti významného aktéra české politiky, totiž „důvěryhodný zdroj, který si nepřeje být jmenován“ (tentokrát z okruhu ODS): Nečas prý ještě před jmenováním paní Peake ujistil Klause, že obranu bude fakticky řídit pan Picek. Musím se přiznat, že pokud by to byla pravda, byl bych ministrem obrany a dozvěděl bych se to, udělal bych totéž co paní Peake, tj. okamžitě bych pana Picka vyhodil.

 

Jenže: i když vezmeme v úvahu všechny vyjmenované polehčující okolnosti, zbývá pořád jakási pachuť, jakýsi přídech záludnosti: paní Peake předem premiéra i veřejnost ujistila, že nechystá personální zemětřesení. Nemusela přece říkat vůbec nic.

 

Více textů autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.

 Klíčová slova: rxrx, bohumildolezalDiskuse ke článku

 

Nejčtenější