nahoru

Prezident Klaus: zklidnit a zchladit

Bohumil Doležal 18. července 2012 • 13:27
václav klaus
václav klaus
• foto: 
Stanislav Krupař

Už před dnešním setkáním prezidenta Klause s policejním prezidentem Lessym se dalo tušit, že Klaus vládě situaci spíš zkomplikuje. Výsledek ovšem předčil všechna očekávání.


Nejprve stručná rekapitulace toho, co setkání předcházelo:


Policie ČR před časem požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání místopředsedkyně PS Parkanové. Podezírá ji ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinností při správě cizího majetku.


Případ není zdaleka tak přehledný jako případ dr. Ratha, není jasné, zda letadla CASA, o něž jde, byla prodána opravdu za nepřiměřeně vysokou cenu, zda v jejich případech jde, nebo nejde o vojenský materiál, zda paní Parkanová jako ministryně obrany měla povinnost zažádat o externí posudek ohledně jejich nákupu, zda agentura, o jejíž posudek se policie opírala, je k tomu kompetentní. A hlavně, zda v případě Parkanové jde o odpovědnost politickou, nebo kriminální.


Na stranu Parkanové se vehementně postavil ministr Kalousek. Telefonoval vyšetřovateli případu a policejnímu prezidentovi. O co v telefonátech šlo, není zcela jasné (nebyly nahrávány), Kalousek i policisté o tom podávají různá svědectví a nikde není řečeno, že by to, co řeknou policisté, mělo větší váhu než to, co řekne civil.


Situaci ještě víc vyhrotil policejní prezident: vydal Provolání ke „kolegům policistům“. Policii se v poslední době daří odhalovat závažné trestné činy i v nejvyšších patrech české politiky, říká se v něm. Někteří z „veřejně známých, vlivných a mocných“, kteří jsou jimi dotčeni, se mohou pokoušet práci policie ovlivnit. Je třeba zbavit policii takových tlaků a čelit útokům, jimž je vystavena. Jde totiž o její nezávislost.


Potud policejní prezident Lessy. Ten je ve sporu nejen s ministrem vnitra (už delší dobu), ale nyní, jak to vypadá, už i s premiérem a vládou. Nezávislost je hezké slovo, jenže v případě ozbrojeného sboru je třeba říci, co se pod ní myslí – zároveň platí, že takový útvar musí být pod spolehlivou kontrolou státu.


Exekutiva jistě nesmí policii politicky zneužívat, ale zároveň by měla spolu s mocí zákonodárnou dbát o to, aby se policie nestávala „nezávislým“ mocensko-politickým faktorem (přičemž Provolání policejního prezidenta ukazuje bohužel tímto směrem). Je to zvlášť důležité (a zároveň náročné) v naší politické situaci, která se už dlouho podobá bezvládí.


Prezident Klaus vykročil opačným směrem: chce policii bránit od vnějších vlivů (je ministr vnitra vnější vliv? Jsou například svobodná média „vnější vliv?). Nemohou prý pokračovat „přímé i nepřímé“ útoky na policii (je velmi hezké, že pan prezident nemluví rovnou o „poťouchlostech“ jako kdysi jeho předchůdce ve funkci Antonín Novotný). Situaci je prý nutné zklidnit a některé horké hlavy zchladit. Jak bude probíhat chlazení? Bude o ně pečovat Policie České republiky?


Pan Lessy prezidentovi poděkoval a poznamenal, že „opravdu všechno, co potřebujeme, je klid na práci, nic jiného“. Ovšem, klid k tvořivé práci. To už tu jednou bylo.


Další texty autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.
Klíčová slova: rxrx, bohumildolezal


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější