nahoru
Úvodník

22 názorů Reflexu na českou společnost

Reflex.cz12. dubna 2012 • 06:00
Reflex
Reflex
• foto: 
Archív

"Co vás štve na české společnosti?" zeptal se redaktorů Reflexu šéfredaktor Ivan Hamšík a sám si položil stejnou otázku. Stanovil jedinou podmínku - být co nejstručnější. Přečtěte si odpovědi.

Zloději se stavějí do čela antizlodějských hnutí, aby mohli dál nerušeně krást.

 

 

 

Nevíme, kdo jsme. Bez spojující myšlenky a sdíleného hodnotového žebříčku nemůže správně fungovat žádné společenství, natož něco tak složitého, jako je stát.

 

 

Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. Jen Češi mají ještě horší.

 

 

 

Budoucnost už není, co bývala.

 

 

 

 

Naše společnost je jako náš nejoblíbenější politik Jiří Dienstbier: trochu otylá, trochu nudná, trochu předčasně zestárlá, a přesto se má tolik ráda.

 

 

Život je jako bonboniéra, kterou někdo vyjedl, když ses zrovna nedíval.

 

 

 

Nechali jsme si namluvit, že politici a jejich kamarádi mají vliv na to, jak žijeme. Nemají. O tom si dnes rozhodujeme každý sám. A to je skvělé na téhle době a téhle zemi. Jste z politiky naštvaní, rozzlobení a zoufalí? Na to mají Američané hezké rčení: „Get a life!“

 

 

Nic moc.

 

 

 

 

Kdyby mi někdo v devětaosmdesátém řekl, že v roce 2012 budeme řešit takové problémy, jako kdo koho odposlouchává a kdo z politiků je větší debil a zločinec, ani vteřinu bych neváhal a zase bych šel na barikády, protože debilové jsou v každé společnosti, opravdoví zločinci nakonec stejně skončí za mřížemi, a když se to vezme kolem a kolem, žijeme v éře blahobytu, o jaké se nám ve starých časech ani nesnilo.

 

 

Nejdřív to vypadalo, že to bude pohádka, ale potom se to zašmodrchalo až po tuhle držku v louži, takže to vypadá, že nic nebude zadarmo. Ale mně to vlastně nevadí, protože krámů zadarmo mám plnou garáž.

 

 

Jsme rozmazlení, nevděční, závistiví a lehce xenofobní brblalové, kteří se věnují mnohem radši mandelinkám na zahradě než koním v Parlamentu. To máme za to.

 

 

Žijeme v době slibů, úsměvů pro voliče a slovech o „potírání korupce“ – to před volbami. Po volbách v době ztráty paměti, vytírání zadních otvorů právě s voliči a ze sousloví „potírání korupce“ mizí slovo „potírání“.

 

 

Kdo kejve, ten jede.

 

 

 

 

Se světem se celkově něco děje. Oproti minulosti je s odpuštěním málo válek, moc rozmazlenců, málokomu se chce těžce pracovat (všechno nejde zachránit od klávesnice), všichni chtějí každým rokem za stejný výkon víc peněz a celkově klesá frustrační tolerance. To nevěstí nic dobrého, ale nepřivolávejme to.

 

 

Frédéric Bastiat by asi řekl, že úspěch společnosti záleží na tom, kolik lidí se snaží žít pomocí státu na úkor druhých. Česko by od něj nejspíš dostalo důrazné varování.

 

 

Česká společnost je nenapravitelná, skeptická a marně doufající, že za každého z nás vyřeší problém „ti nahoře“. Libujeme si v remcání a zbožňujeme vše, co má na sobě nápis „SLEVA“. Politicky jsme neobratní a snadno ovlivnitelní. Takové stádo naštvaných, ale poslušných volů a krav.

 

 

Já pouze doufám, že současná česká společnost, kde jedinou naději ve spravedlnost vzbuzují telefonní odposlechy, je toliko cesta, nikoli cíl.

 

 

Češi dali všanc svoji zem grázlům a psychopatům výměnou za laciné rohlíky a teď se najednou diví, co se děje – stačí se podívat na žebříčky nejoblíbenějších politiků posledních deseti let (Gross, Tvrdík, Jandák, Parkanová, Bém, John), aby člověk pochopil, že nejde o náhodu a smůlu, ale že lidi odmítají klást politikům složitější otázky a ti se toho nebojí využít ...

 

 

Systém funguje, ale špatně. Bez ohledu na něj však můžete žít docela příjemný život. Pokud tedy nemáte tu smůlu a nebydlíte třeba ve Šluknovském výběžku a včera vás nevyhodili z práce. V tom případě je ta srážka se špatně fungujícím systémem asi tvrdá.

 

 

Nákup, žvanec, televize, zanadávat, že je krize. Kontakt, konflikt, konzumace. Sbohem, civilizace.

 

 

 

Chápu naštvání velké části společnosti, ale tvrdím, že je to nic proti tomu, jaké problémy musí řešit lidé ve třetím světě. A kdo si myslí, že je to fráze, tak ho vezmu do Somálska, Súdánu, Afghánistánu nebo dalších čtyřiceti zemí.

 

 

Společenská situace a nálada ve společnosti se do velké míry odvíjejí od stavu české politiky. Ten můžeme výstižně shrnout pouhými šesti slovy: v prdeli, v prdeli, v prdeli. A pohled za kulisy našich politických stran a hnutí ukazuje, že příštích deset let to bude ještě hlouběji.

Reflex.cz


Klíčová slova: uvodnik, rxrxDiskuse ke článku

 

Nejčtenější