Od kolika let se můžou děti strašit? | Reflex.cz
nahoru

Od kolika let se můžou děti strašit?

Cyril Höschl14. ledna 2012 • 06:00
Od kolika let se můžou děti strašit?
Od kolika let se můžou děti strašit?
• foto: 
Marek Douša

Vážený pane doktore,

pravidelně čtu v Reflexu Vaši velmi zajímavou rubriku Očima C. H. Dovolte mi také dotaz, vlastně dva: Má čert strašit děti? Pokud ano, pak od kolika let? Mikulášská tradice to připouští, já bych se přikláněl z hlediska strachu a stresu zejména u malých dětí spíš k záporné odpovědi. A věková hranice by pak z mého laického pohledu mohla být někde okolo deseti let, kdy snad mají děti už „pro strach uděláno“. V dnešní společnosti dochází k postupné absenci všech autorit (zejména morálních), a tak mne napadá ještě řečnická podotázka: Může vůbec někdo v převleku pekelníka, a navíc jednou za rok suplovat chybějící autority a jejich působení, nedostatečnou výchovu apod.?

Děkuji za odpověď!

Petr Martínek, Vlašim

 

Cyril Höschl
Vzhledem k tomu, že jste Váš dotaz poslal až po Mikuláši, je to z Vaší strany zřejmě reakce na nějaký nedávný zážitek ve Vašem okolí. Dětští psychologové proti tradicím ani proti naznačené odměně či trestu nic nenamítají, ale zároveň svorně zdůrazňují, že všeho s mírou a že dítě by se v žádném případě nemělo šokovat a traumatizovat.

 

Čert tedy má strašit jen mírně, v celé scénce má převažovat dobrý konec s uklidněním, mikulášskou moudrostí a odměnou a to vše by mělo být přizpůsobeno tomu kterému dítěti, neboť velice různí jsme nejen my dospělí, ale i naše děti a vnoučata. Nevychovaného spratka, jemuž není nic svaté, je většinou třeba trochu postrašit, zatímco úzkostnou dušinku, co se třese hrůzou už při pouhém pomyšlení na „nadílku“, právě naopak.

 

Jyrka Paroubek letí ke hvězdám!
Petr Holec 12. ledna 2012 • 23:53

Jyrka Paroubek letí ke hvězdám!

 

A pokud jde o věkovou hranici, ta při dodržení individuálního přístupu není zas až tak důležitá. Kdyby se s dětskými pohádkami čekalo až do věku, kdy jim děti už nevěří, muselo by se začít rovnou Kmotrem nebo Texaským masakrem motorovou pilou. Máme-li jen rohy na gumičce, můžeme se strašením začít klidně dřív.Klíčová slova: rxrx, cyrilhoschl, straseniDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější