Richard Sulík: Odvážný Slovák, který se vzepřel diktátu Bruselu | Reflex.cz
nahoru

Richard Sulík: Odvážný Slovák, který se vzepřel diktátu Bruselu

Ivan Hamšík21. října 2011 • 13:59
EU
EU
• foto: 
Profimedia.cz

 

Haló, tady Brusel. Posíláme nějaké zákony. Rychle je schvalte. Ne, jiná možnost není.

 

Zjednodušeně řečeno, takhle nějak vypadá procedura, kterou si právě prošlo Slovensko při schvalování fondu na záchranu eura. Šéf parlamentu Richard Sulík, jenž se postavil proti, byl odvolán. Vláda, ve které seděl, kvůli tomu padla.

 

Pozoruhodné na tom je, že Sulík, šéf strany Svoboda a Solidarita, čelí útokům médií a slovenských elit. Je vykreslován jako národní ostuda a téměř vlastizrádce.

 

Myslím, že Slováci by na něj naopak měli být pyšní.

 

Kdo chce, zná následující fakta: Evropa čelí největšímu zadlužení od druhé světové války. Řecko už fakticky zbankrotovalo, Itálii to nevyhnutelně čeká a Španělsko zřejmě taky. A jak myslíte, že v Řecku šetří? Asi takto: jenom letos už stihli vyrobit deficit čtyři sta miliard korun, tedy čtyřikrát větší než Česko. Podobně „hospodaří“ i v ostatních zadlužených zemích.

 

Ekonom Karel Kříž: Řecko už zbankrotovalo
Bohumil Pečinka 20. října 2011 • 16:27

Ekonom Karel Kříž: Řecko už zbankrotovalo

 

V dekadentně rozmazlených státech Evro­py nikdo nemá odvahu začít tvrdě šetřit. Problém se řeší politicky, nikoli ekonomicky. Proto další zbytečné a nic neřešící půjčky putují do zadlužených zemí, tentokrát v podobě spasitelsky znějícího fondu na záchranu eura.

 

Sulík a jeho strana se postavili proti. Celkem logicky se diví, proč by mělo ekonomicky chudší, ale rozumně hospodařící Slovensko automaticky půjčovat rozmařilému Řecku.

 

Sulík v rozhovoru pro Reflex (strana 24) dokonce připustil, že před hlasováním mu telefonoval německý ministr zahraničí, aby se ujistil, že bude hlasovat „zodpovědně“. Německo totiž řeší obtížné dilema. Jako lídr sjednocení Evropy a její hlavní sponzor nechce dopustit krach eura, ale zároveň nemůže vystát plýtvání a rozmařilost zadlužených zemí.

 

Radim Jančura: Politici se chovají jako bezpáteřní nýmandi
Miloš Čermák 19. října 2011 • 15:53

Radim Jančura: Politici se chovají jako bezpáteřní nýmandi

 

Chápu, že pro někoho může být důležitá demonstrace jednoty Evropské unie a ochrana eura. Ale demonstrativní, jednohlasné schvalování má pro nás ve střední a východní Evropě neblahé konotace, že. Taky bych se nechtěl dožít toho, že slovo „zodpovědnost“ bude nově znamenat, že se chovám proti zdravému rozumu, v rozporu s vlastním přesvědčením a ve jménu nějaké vyšší myšlenky. To, jak známo, málokdy vede k dobrým koncům.

 

Slovák Sulík se ke své zemi zachoval zodpovědně právě tím, že se postavil proti dalším zbytečným půjčkám. Já mu k tomu blahopřeju.


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější