
USA–Írán: Nejdříve šach, potom nic. Je americká nevýhra předzvěstí další války?
Pokud někdo umí hrát skvěle šachy, tak je to Írán. I teď. Přes velké vojenské, lidské a ekonomické ztráty režim v Teheránu přežil útoky Ameriky a Izraele a teď při mírových vyjednáváních sbírá vajíčka z košíčku.
Umění hrát různé kombinace a nakonec nikdy neprohrát ovládá režim v Teheránu velmi dobře. Ostatně za jednu z kolébky šachů je považována stará Persie. Právě zde začali hráči hlásit šach (z perského král), a pokud se podařilo soupeře porazit, tak na konci zaznělo šach mat (král je bezmocný).
Šachovou partii připomínala i poslední válka Ameriky a Izraele proti Íránu. Nejdříve jsme viděli frontální útok na všechny íránské kameny, a přesto, že Donald Trump mnohokrát křičel šach, mat nepřišel. Perský král, dnes v podobě vousatých mulláhů, přežil. Některé své kameny Írán vrátil do hry, a dokonce nové přidal. Při vyjednávání s Amerikou si proto diktuje podmínky. Pokud má na nějakou dobu zavládnout mír, bude muset Trump některé íránské požadavky přijmout. Například pokračování raketového balistického programu nebo jaderný program. Jenže právě kvůli těmto věcem jsme byli svědky války proti Íránu už loni v červnu a letos jsme si to zopakovali.
Proč se situace vyvinula tímto směrem?
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

















