Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Pixabay

Hodně opatrná změna povolenek. Zdražení plynu a uhlí začíná strašit politiky

Pavel Páral

Emisní povolenky ETS 2, které mají od počátku roku 2028 zdražit plynové a uhelné topení v budovách, a navíc i naftu a benzín, mají za sebou první revizi vynucenou státy obá­vajícími se – právem – silných so­ciálních dopadů.

Minulý týden se tak poslanci Europarlamentu, Evropské komise a zástupci vlád shodli na opatření, které by mělo brzdit růst cen nových povolenek a s tím i otopu a motorových paliv. Opět sice nebyl stanoven pevný a přijatelný cenový strop pro povolenky, s nímž by šlo počítat. Díky jednání se pouze uvolnil systém tržních intervencí pro případ, že ceny moc rychle porostou. V okamžiku překročení ceny 45 eur za tunu emisí CO2 má být uvolněno na trh z rezervy dalších čtyřicet miliónů povolenek, čímž se mají ceny zase snížit. To je dvojnásobek původního návrhu schváleného na konci roku 2022. Pružnější intervence mají bránit prudkému zdražování, před nímž od počátku zavádění povolenek varují experti. Zda to ale bude mít nějaký podstatný efekt, se moc neví. Experti i vládní politici mluví spíše o kosmetické změně než skutečné revizi povolenek.

Zdražení pro naše peněženky

Cena 45 eur za tunu je počítána pro rok 2020, a tudíž v tuto chvíli je vzhledem k inflaci vyšší. Odhady ceny, při níž začne Evropská komice intervenovat a srážet ceny někdy v roce 2028, se pohybují mezi 55 a 60 eury za tunu CO2. V praxi to vychází na nemalý dopad na peněženky ­občanů.

Benzín a nafta by podražily zhruba o čtyři koruny za litr. Topení plynem o čtvrtinu a uhlím o 35 procent. Roční dopady na domácnosti tak mohou činit tisíce korun. I když budou nerovnoměrné, protože ti, kteří topí dálkovým teplem nebo tepelným čerpadlem a jezdí elektro­mobilem, zdražení

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Články z jiných titulů