MMA zápasník Conor McGregor navštívil v Bílém domě amerického prezidenta Donalda Trumpa, přítomný byl i Elon Musk

MMA zápasník Conor McGregor navštívil v Bílém domě amerického prezidenta Donalda Trumpa, přítomný byl i Elon Musk Zdroj: Profimedia.cz

Legendární zápasník MMA McGregor chce být prezidentem. Má šanci?

Petr Sokol
Diskuze (8)

Conora McGregora znají zejména fanoušci sportu, konkrétně smíšených bojových umění, fungujících pod zkratkou MMA. Asi největší světová legenda tohoto stále populárnějšího bojového sportu se nyní rozhodla vstoupit do světa politiky. Na konci března totiž nyní třiceti šestiletý sportovec oznámil, že bude kandidovat na funkci irského prezidenta. Nejbližší hlasování o nové irské hlavě státu se při tom musí uskutečnit do letošního 11. listopadu.

Dechberoucí příběh

McGregor má za sebou příběh, jak z filmu, který by mu v dnešní době obdivu ke známým osobnostem mohl pomáhat v politických ambicích. Rodák z Dublinu hrál v mládí fotbal, ale začal také boxovat, aby se dokázal bránit šikaně, které čelil ve škole. V očích irských vlastenců mu může sloužit k dobru i fakt, že jak základní, tak střední školu budoucí sportovní hvězda absolvovala v irském jazyce, kterým už dnes mluví jen menšina obyvatel Irské republiky. Po studiu se živil jako instalatér a, jak sám říká, ještě týden před prvním profesionálním zápasnickým utkáním pobíral sociální dávky. Trénovat MMA při tom začal až ve dvaceti letech a do prestižní série UFC se propracoval po dalších pěti letech. Před tím dominoval v britském seriálu CWFC, kde jako první zápasník získal titul šampiona v pérové i lehké váze. Titul v obou vahách dokázal získat i v nejprestižnější americké sérii UFC, což z něj udělalo dosud největší legendu MMA. Řada expertů si není jistá, zda byl nejlepším MMA zápasníkem všech dob, ale nikdo nezpochybňuje, že mu patří titul nejznámějšího bojovníka v tomto sportu. To ostatně potvrzuje i fakt, že byl nejenom nejznámějším reprezentantem irského sportu, ale také v jednu chvíli nejlépe placeným sportovcem světa.

McGregor kariéru v MMA vlastně oficiálně neukončil, ale série zranění i výlet do světa profesionálního boxu, kde se utkal s profesionálním mistrem světa Floydem Mayweatherem a prohrál, jeho kapitolu zápasníka zřejmě na vždy uzavřela. A nyní se zdá, že po bojích v osmiboké kleci „přestupuje“ do politické arény.

Proti migraci

Celosvětově nejznámější irský sportovec Conor McGregor při tom do světa politiky fakticky poprvé nahlédl na sklonku roku 2023, kdy na svých značně sledovaných sociálních sítích zveřejňoval příspěvky, které mnozí považovali za podporu či dokonce podněcování nepokojů, které tehdy vypukly v irském hlavním městě. Nepokoje vyvolal útok nožem na tři malé děti a vychovatelku, který v Dublinu spáchal v Irsku naturalizovaný Alžířan. Irsko tehdy zažívalo rozjitřenou atmosféru, protože pár dní před tím byl k doživotnímu vězení za ubodání mladé učitelky nedaleko města Tullamore odsouzen slovenský Rom, žijící v Irsku, Jozef Puška. Tu ještě rozpumpoval Conor McGregor, který se například nechal slyšet, že by měl být pachatel dublinského útoku „mučen a zabit“ a večer před vypuknutím násilných demonstrací v centru Dublinu tweetoval „Irsko, jsme ve válce“.  O den později již minimálně dvě stovky odpůrců migrace rabovaly obchody, zapalovaly auta, včetně policejních, či házely kameny na policisty. McGregor násilné nepokoje následně odsoudil, ale byl přesto vyšetřován policií za jejich možné podněcování. Už během tehdejších událostí se poprvé objevily úvahy, že by McGregor mohl kandidovat na irského prezidenta, a Elon Musk to již tehdy označil za dobrý nápad.

Na Svatého Patrika u Trumpa

Podruhé se slavný zápasník zviditelnil v politickém slova smyslu opět až letos na den Svatého Patrika, který Irové po celém světě slaví jako svůj národní den. Právě 17. března pozval McGregora do Bílého domu prezident Donald Trump, který má mezi svými největšími podporovateli i šéfa UFC Dana Whitea. Během setkání světoznámý zápasník mluvil o tom, že Irsko kvůli migraci ztrácí svou irskost a že už i menší venkovská města jsou přeplněná migranty.

V Irsku tyto výroky vyvolaly vlnu reakcí od čelných politiků, kteří jeho tvrzení odmítli a kritizovali McGregora za to, že zneužil ducha dne Svatého Patrika, protože ten je nepolitický a nese se v duchu přátelství, a že nebyl nikdy nikam zvolen a nemůže oficiálně mluvit za Irskou republiku.

Prezident z oktagonu

McGregor se ale očividně nenechal odradit a o pár dnů později na sociálních sítích ohlásil svou prezidentskou kandidaturu. Jeho hlavním programem má být odpor vůči migraci a kritika toho, že podle jeho názoru irští politici přestali naslouchat lidem. Po zvolení chce McGregor vypsat referendum o vystoupení Irska z migračního paktu.

Šance na jeho úspěch v prezidentské volbě se zatím nejeví příliš pozitivně. Když se poprvé mluvilo o jeho kandidatuře zhruba před dvěma lety, uvedlo jen osm procent Irů, že by zvažovalo jeho podporu. Teď je na jednu stranu o něco více politicky vyprofilovaný, veze se na antiimigrační vlně a má podporu Donalda Trumpa i Elona Muska. Na druhou stranu má pro mnohé Iry pověst násilníka, který byl jen nedávno zatím nepravomocně odsouzen za údajné znásilnění a zbití ženy v dublinském hotelu, a má za sebou i několik dalších násilných incidentů.

I proto pro něj bude značný problém se do prezidentské volby i jen oficiálně kvalifikovat. Pro kandidaturu na hlavu státu je totiž v Irsku třeba buď 20 podpisů členů obou komor parlamentu, kterých je celkem 234, nebo podpora 4 místních samospráv, jichž je celkem 31. I kdyby v tomto uspěl, platí, že irský volební systém, kde se kandidáti při hlasování číslují, nedává kandidátům z okraje politického spektra velkou šanci na úspěch.

McGregor za sebou nemá žádnou politickou stranu a zatím ho nepodpořil jediný zákonodárce, což snižuje i jeho šance na podporu od 4 místních shromáždění. Je proto pravděpodobnější, že slavný zápasník nebude oficiálním prezidentským kandidátem, což ale na druhou stranu posílí jeho antiestablishmentovou rétoriku o nezávislém bojovníkovi, kterému zavedení politici a média brání zastupovat občany. To by McGregorovi mohlo dát šanci vytvořit protimigrační politickou stranu, kterou zatím smaragdový ostrov vlastně nemá.

Vstoupit do diskuze (8)